Záhradné posedenie pre deti - SLIMÁKY

Návod obsahuje postup pri výrobe dvoch slimákov so spoločnou ulitou v tvare kocky, ktorá sa stala symbolom pokroku v živočíšnej ríši. Pre toho, kto nemá rád takéto príbehy, uvedieme cel­kom prozaické dôvody: na rovnej ploche sa lepšie sedí a zároveň aj výtvarník uspo­kojil svoje ego, pretože dielu dal vlastnú výtvarnú pečať.


Pracovný postup

  

1. K výrobe sedadla potrebujeme guľati­nu s priemerom 40 až 50 cm, s dĺžkou do 150 cm. Vhodným materiálom mô­že byť lipa, dub, topoľ... Ihličnaté dre­viny sú menej vhodné. Najprv očistí­me kôru kmeňa od prachu a hliny. Na základné opracovanie použijeme mo­torovú alebo elektrickú reťazovú pílu. Je dobré mať dve reťaze, staršiu po­užijeme pri práci s neodkôrovaným kmeňom a novšiu použijeme na ďalšie práce Ak máme len jednu reťaz a chce­me zabrániť jej výraznejšiemu otupeniu, môžeme kmeň najskôr odkôrovať. Najprv urobíme rovnú plochu, na kto­rú sedadlo po zhotovení položíme.
2. Urobíme rezy, ktoré súvisia so základ­nou plochou. Materiál vždy otočíme tak, aby sme predišli zarezaniu do ze­me. Teraz ešte ľahko dosiahneme pra­vouhlé rezy. Na nich sa dobre kreslia orientačné čiary, čo nám uľahčí na­kreslenie obrysu. Na mazanie reťa­ze píly používame ekologický olej. Pri „úspornom" použití napríklad ojazde­ného motorového oleja môžeme mať zamazanú, nepeknú vec hneď na za­čiatku.Čítať celý článok...
 
Budova světové výstavy 1873 ve Vídni.

Priemyselný palác všetkých národov, alebo Krištáľový palác vystavený ku príležitosti Svetovej výstavy 1851 v Londýne, je míľnikom vo výstavbe výstavných pavilónov a po jeho vzore sa podobné stavby realizovali aj v iných krajinách. O tých ďalších sa však píše menej. Je to škoda, pretože tieto výstavy významnou mierou prispievali k rozvoju priemyslu, vedy, kutúry, umenia a samozrejme aj remesiel... Prečítajte si článok o budove Svetovej výstavy vo Viedni (v pôvodnom znení), ktorý takejto udalosti v roku 1873 predchádzal.


  

Čítať celý článok...
 
JOZEF PEKARA

Kto by nepoznal Slovenský betlehem. Menej sa vie o jeho autorovi. Dokonca aj vo farebnej skladačke SLOVENSKÝ BETLEHEM ktorú si môžete zakúpiť v Rajeckej Lesnej sa na majstra akosi "pozabudlo" a je tam spomenutý len ako "Majster Pekara", teda bez plného mena a životopisných údajov...

Rezbár Jozef Pekara  sa narodil 15.6.1920 v Borskom Petre, býval v osade Šuja pri Rajci a  neskôr v Rajeckých Tepliciach, kde 5.1.2005 zomrel.
Výber profesie nebol náhodný. Vzťah k drevu a práci s ním mal Jozef Pekara už od detstva. Neboli to však len okolité lesy  a rezbársky silný región, ktoré nasmerovali profesnú cestu tejto výraznej osobnosti. Jeho otec bol debnár a aj starší brat Ján pracoval ako rezbár. Sám začal používať dláta ako desaťročný...

Čítať celý článok...
 
Řezbář FRANTIŠEK GAJDA

Sample ImageDva roky pripravovaná a očakávaná monografia známeho strážnického rezbára.

Kniha má rozmery 290x220, 264 strán, celofarebná, kriedový papier, pevná väzba. V predajniach Kniha Bystrický a ÚĽUV. Doporučená MOC 30,-€. Možnosť objednať aj na  Táto adresa je chránená pred robotmi nevyžiadanej pošty. Ak ju chcete vidieť, musíte mať povolený JavaScript. . Pri objednávke 3 a viac kusov je cena knihy 25,-€ vrátane poštovného a balného.

Článok o Františkovi Gajdovi

Poviedky o Františkovi Gajdovi 

 
« ZačiatokDozadu313233DopreduKoniec »

Stránka 32 z 33

Vyberáme z článkov užívateľov

svetelsky-oltar-1.jpg
  rez-module-bottom
orlik

Odber noviniek

Top ponuka

Ponuka tovaruREZBÁRSTVO.SK

Rezbárstvo.sk je portál, kde nájdete  informácie o nástrojoch, materiáli podujatiach a autoroch. Nedajte sa zmiasť názvom portálu, pretože okrem rezbárstva  sú tu užitočné informácie z viacerých oblastí. V krátkom čase pribudnú nové funkcie v profiloch registrovaných, kde môžete umiestniť svoje videá, fotografie a iné zaujímavosti a to celkom zadarmo. Registrácia trvá len pár minút.

    Pripravujeme

    · Arbortech Mini Grinder
    · Rukoväte dlát
    · Ako sa brúsia dláta
    · Lup, na aký sa nezabudne

 


 

 

Vydáva

A-studio Andrej Irša
Posledná atualizácia: 23. novembra 2018
Vychádza nepravidelne

 

ISSN 1338-3728


 

 

drotaria