Nástroje
Test sekery Modeco Tlačiť E-mail

 Vieme, že nie je náradie ako náradie. Dobré výrobky si k spotrebiteľovi nájdu cestu aj napriek vyššej cene. Ako je to však s výrobkami ktoré drahé nie su? Ako je to s zlou povesťou lacných poľských, ruských, alebo čínskych výrobkov? Dokážu splniť základné očakávania?

 

Urobili sme taký malý test sekery, ktorý by nám mohol dať odpoveď.
Pre test je použitá sekera čínskeho výrobcu (značka „Made in P.R.C“ – Made in People's Republic of China, voľne preložené ako „Vyrobené ľuďmi v Čínskej republike“), pre firmu KOELNER S.A vo Wroclavi v Poľsku.


Použijeme k nášmu testu sekeru predávanú pod označením Modeco Fibreglass o hmotnosti 1 kg, v cene 300,- Kč , distribuovanou v ČR firmou KOELNER CZ s.r.o so sídlom v Prahe.
Sekera upúta kontrastnými farbami (žltá a čierna) a výrazným esovitým prehnutím rukoväte. Rukoväť je zhotovená z plastu vyztuženého sklenenými vláknami s pogumovaním v mieste úchopu. Čepeľ je taktiež chránená návlekom z čiernej gumy.

Prekvapujúcie je zistenie, že sekera sa nedrží pocitovo dobre - jednoducho nesadne do ruky. Názor ohľadne držania sekery bol asi najviac diskutovaným parametrom pri posudzovaní. Pri počte 15 ľudí sa neutrálne vyjadrili traja ľudia, vyslovene pozitívne sa nevyjadril nikto. Ostatní respondenti považovali držanie sekery za „zvlášte“, „neprirodzené“, „skôr horšie ako lepšie oproti klasickým tvarom rukoväte. Pri práci sa však dá na novotvar „zvyknúť“, ale aj tu je spotrebiteľ nútený držať sekeru v jednom mieste úchopu. Posunutím rukoväte v dlani  sa mení uhol dopadu ostria, ťažisko a celkovo sa pracuje so sekerou ťažšie ako v „návykovej“ polohe.

 


Ostrie, celkový pohľad na sekeru, zlomená rukoväť, rukoväť v reze.  
Najlepšie sa rukoväť osvedčila pri plnom náraze na hranu, ktorého sa pri pri práci  dopustíme ak netrafíme sekané poleno čepeľou.  Rukoväť odoláva aj priamemu nárazu na kovovú hranu, čoho sa v bežnej praxi asi ani nedopustíme. Potrebovali sme však nájsť hranice odolnosti a tu sme museli použiť aj razantnejšie metódy.  Pri páčení rukoväť odoláva tlaku veľmi dobre, no je možné ju zlomiť (v mieste spojenia s čepeľou). Odolnosť je však vo všetkých smeroch vyššia ako u rúčok drevených. Oceniť môžeme aj spojenie hlavice a rukoväte, ktoré je pevné a rukoväť sa z oka sekery ani pri nešetrnom zaobchádzaní nevyvlečie.
Náš skúšobný kus  mal zle nabrúsené ostrie, ktoré bolo výrobcom nabrúsené jednostranne a v tupom uhle. Pre požadované vlastnosti bolo nutné dodatočné prebrúsenie. Spracovanie hlavice je v medziach štandardu. Sekera vniká veľmi dobre do materiálu, je vhodná na príležitostné štiepanie drevených polien do dĺžky 30 cm. U dlhších polien sa častejšie stane, že sekera do dreva vnikne, avšak nerozšiepi klátik. Otočením sekery a úderom na klát sa väčšie polená dajú rožštiepiť, sekané polienko na čepeli dobre drží zovretie... Sekera však nie je sekerou určenou na štiepanie, ale na univerzálnejšie použitie. Tomu zodpovedá aj širšia čepeľ a úzky klin. Výsledky skúšok sú na základe „bežného“ použitia a razantnejšieho použitia s cieľom nájsť kritické hranice a slabiny výrobku.
 
Záver:
Sekera Fibreglass Modeco je výrobok vhodný na príležitostné použitie na chate, záhrade, hospodárskych prácach, údržbe domu... Znesie nešetrné zaobchádzanie, má veľmi prijateľnú cenu. Nevýhodou je esovité prehnutie rukoväte ktoré je až nadmieru výrazné. Spracovanie výrobku je priemerné, u niektorých nových sekier je potrebné dodatočné nabrúsenie ostria. Sekera je viacmenej kompromisom medzi úžitkovými vlastnosťami, spracovaním a cenou výrobku, v porovnaní s (niekoľkonásobne) drahšími výrobkami.


K testu bola použitá sekera Fibreglass Modeco 1000 g  dodaná predajcom www.naradi-modeco.cz

 

Podobné články:    Štiepacie sekery Fiskars

 
svetelsky-oltar-3.jpg
  rez-module-bottom
orlik

Odber noviniek

forcefetish.netforcefetish.net adultload.ws javslon.com amateur sex mobileadultload.ws javslon.com amateur sex mobile

REZBÁRSTVO.SK

Rezbárstvo.sk je portál, kde nájdete  informácie o nástrojoch, materiáli podujatiach a autoroch. Nedajte sa zmiasť názvom portálu, pretože okrem rezbárstva  sú tu užitočné informácie z viacerých oblastí. V krátkom čase pribudnú nové funkcie v profiloch registrovaných, kde môžete umiestniť svoje videá, fotografie a iné zaujímavosti a to celkom zadarmo. Registrácia trvá len pár minút.

    Pripravujeme

    · Arbortech Mini Grinder
    · Rukoväte dlát
    · Ako sa brúsia dláta
    · Lup, na aký sa nezabudne

 


 

 

Vydáva

A-studio Andrej Irša
Posledná atualizácia: 23. novembra 2018
Vychádza nepravidelne

 

ISSN 1338-3728


 

 

drotaria