Články
Výroba lukov Tlačiť E-mail
 Kedy vznikla myšlienka uviesť do pohybu „ malý oštep“ nasadením na tetivu  natiahnutú medzi dvomi koncami pružného dreva, to už jednoznačne nikto nezodpovie. Najodvážnejšie tvrdenia uvádzajú, že sa tak mohlo stať pred  50 000 rokmi. Možno si niekto všimol aká energia sa skrýva v napruženom dreve, možno praveký lovec vŕtal otvor do kameňa za pomoci kolíka poháňaného „lukom“. Možno takto zakladal trením oheň a náhoda vymrštila drevený kolík, čo nezostalo bez povšimnutia. Bola to však pravdepodobne náhoda ktorá stála na počiatku.
 
 
 
Potom už nebolo ďaleko k experimentom. Šípu pribudlo operenie na konci, ktoré stabilizovalo let šípu a tak sa streľba stala presnejšou. Hroty boli spočiatku len zastrúhané, neskôr kamenné, bronzové a nakoniec železné, čím sa zvýšila prieraznosť cez kožu a ošatenie.
Tvar luku a jeho dĺžka sa menili v rôznych obdobiach v závislosti od spôsobu použitia (jazdec, pešiak) a potrieb (streľba na dialku, na krátku vzdialenosť). Luk sa stal najrozšírenejšou zbraňou pre materiálovú dostupnoť a nenáročnú výrobu v porovnaní s inými zbraňami. Luk sa stal loveckou aj vojnovou zbraňou, stal sa atribútom mytologických postáv (Eros/Amor, Artemis/Diana, Odyseus) rozhodoval o výsledkoch bitiev a vlastne o osudoch celej civilizácie. Kus hrubo opracovaného pružného dreva s tetivou z čreva u primitívnych kmeňov, či lepený luk vybavený mieridlami a kevlarovou tetivou pretrval dodnes...  
Luk mal na rozdiel od iných strelných zbraní aj určité výhody. Streľba z luku bola tichšia ako streľba z kuší a iných streľných zbraní. Lukostrelec bol oveľa rýchlejší v streľbe ak uvážime naťahovanie kuší  pomocou prípravkov (hák, hever, navijak, páka), alebo nabitie prvých palných zbraní. Luky umožňovali streľbu za obrannú líniu, dokázali narušiť celistvosť zoradených formácií či už svojim priamym účinkom, alebo demoralizáciou vojska. V boji sa dali použiť aj zápalné a otrávené šípy, šípy na znehodnotenie vodných zrojov, alebo šípy s výrazným zvukovým efektom. Vynaliezavosť v použití luku a šípov bola v priebehu tisícročí iste obdivuhodná.  Palné zbrane (napriek svojim prednostiam) prezrádzali pozíciu strelca výstrelom a zanechávali nad strelcom obláčik dymu,  zbrane boli nepoužiteľné v prípade vyššej vlhkosti, boli náročnejšie na výrobu čo malo vplyv na vyššiu cenu, teda aj dostupnosť... Vráťme sa však naspäť k lukom.


Priamo u výrobcu

 Výrobca lukov  značky Lukbis - Adam Bisok je nasledovníkom otca Jána, ktorý začal luky vyrábať už v roku 1981. Za toto obdobie sa firma stala značkou, ktorá je žiadaná aj za hranicami Poľska. Skutočne, spracovanie lukov je vynikajúce a po návšteve dielne niet pochýb, že domáca výroba luku u prípadných záujemcov o streľbu len veľmi ťažko dosiahne parametrov bežného štandardu v tejto prevádzke. Adam Bisok vyrába športové luky, luky na rekreačnú streľbu, aj luky historické. Na návšteve v dielni sa nám najviac páčili dlhé anglické luky, japonské luky „kyudo“ a luky krymsko-mongolského typu. Výrobca starostlivo prehodnocuje požiadavky záujemcov a vie poradiť najvhodnejšiu alternatívu. Vie však vyrobiť aj luk na zakázku podľa individuálnych požiadaviek.. Okrem pestrej ponuky lukov má Adam Bisok aj doplnkový sortiment v celej šírke potrieb zákazníkov. Jedná sa v prevažnej miere o výrobky jeho brata Romana Bisoka a tak je výroba lukov a príslušenstva skutočne rodinnou záležitosťou. V ponuke sú šípy, tulce, nátepné chrániče, chrániče prstov, terče...

Výroba luku je  pomerne náročná. Tradičným materiálom je drevo, no v súčasnosti sa používajú aj iné materiály. V našich podmienkach sa k výrobe používa jaseň, orech, javor a pomerne exkluzívny je tis. Začína sa už výberom materálu, ktorý musí byť dokonalo rovný a bez kazov. Drevo musí byť precízne vyskladané a vysušené. Amatérski výrobcovia a priaznivci „living history“ uprednostňujú pôvodné spracovateľské metódy a lučisko vyrobené z jedného kusu dreva. Pre športovú a rekreačnú ľukostreľbu sú však vhodnejšie luky skladané. Takéto luky sú zlepené z niekoľkých drevených lamiel, medzi ktorými býva často aj sklolaminátová výstuž. Luky majú súčasné športové tvary, alebo môžu pripomínať  aj historické vzory. Výhodou skladaných lukov je zaručený úžitkový štandard a vyššia bezpečnosť. Výroba skladaného luku však predstavuje v domácich podmienkach nemalé problémy. Už výroba šablóny na tvarovanie luku je náročnejšia a drahšia ako luk samotný. Šablóna je vlastne elektricky vyhrievaný lis, kde pôsobením tlaku a špeciálneho lepidla príde k pevnému spojeniu materiálov. Takýto polotovar sa potom opracováva brúsením. Na lučisko je nanesený ochranný náter, zhotoví sa kožené viazanie v mieste úchopu, vyberie sa príslušná tetiva zložená z kevralových vlákien. Následne sa zmerá sila luku, označí štítkom a luk je pripravený k expedícii.


Šípy sú vyrobené z cédrového dreva, s oceľovým hrotom a operením. Vyberajú sa podľa typu luku, spôsobu streľby veľkosti luku a naťahovacej sily (býva udávaná v librách, alebo kilogramoch). U šípu je smerodatná dĺžka a „tvrdosť“, úmerná parametrom luku a dispozíciám strelca. Podľa priehybu v meracom zariadení sa podľa tabuliek nájde ten vhodný...

Pri výbere luku je mimoriadne dôležité, ktorý z niekoľkých nám „sedí“ najlepšie. Je dobré vyberať aj podľa pocitu z držania a naťahovania. Neplatí totiž  tvrdenie, že vhodný je luk, ktorý ste schopní natiahnuť. Aj mnohí skúsení lukostrelci prešli na základe skúsenosti na slabší luk. Príliš silný luk rýchlo unavuje svalstvo a paradoxne je potom pri viacerých výstreloch streľba menej presná.  Uskladnenie a transport luku je vo vypnutom stave. Pri každom používaní sa musí luk znovu napnúť. To je preto, aby sa dlhodobým napnutím luk neoslaboval. S lukom sa nestrieľa naprázdno ani pri skúšaní.

Spôsob streľby je intuitívny a cielený. Pri cielenej streľbe je luk veľmi často vybavený aj mieridlami (v najjednoduchšej podobe sú to značky na lučisku), ktoré umožňujú presnejšie zacielenie. Pri intuitívnej streľbe sa vychádza viac zo skúseností strelca, ktorý na základe rôznych faktorov predpokladá miesto dopadu šípu. Aj pri takejto streľbe však  skúsený lukostrelec dosahuje celkom slušných výsledkov.

Zatiaľ čo postoj lukostrelca sa riadi viacmenej jednotnými pravidlami, držanie šípu na tetive má dva úplne odlišné spôsoby. Európske, alebo presnejšie celosvetové držanie je držanie tetivy tromi strednými prstami s nasadeným šípom medzi dvomi hornými. Pri tomto spôsobe je tetiva zachytená na posledných článkoch prstov a šíp sa dá sa do pohybu ich uvoľnením.
Pri ázijskom držaní strelec drží šíp s použitím palca, teda pevne ho zviera. Šíp sa dá do pohybu uvoľnením zovretia.

Ak Vás láka streľba z luku, splňte si svoju túžbu. Tiež už mám svoj vlastný a viem o čom hovorím, aj keď som skutočne len príležitostný strelec.
Pozrite sa aj na presné zásahy a let šípu TU
 
 
Andrej Irša 
 
Zdroje:
Martin Jaroš 
Lukbis , Adam Bisok 43-384 Jaworze Dolne 187 woj. Śląskie ,  PL

 

 
svetelsky-oltar-3.jpg
  rez-module-bottom
orlik

Odber noviniek

forcefetish.netforcefetish.net adultload.ws javslon.com amateur sex mobileadultload.ws javslon.com amateur sex mobile

REZBÁRSTVO.SK

Rezbárstvo.sk je portál, kde nájdete  informácie o nástrojoch, materiáli podujatiach a autoroch. Nedajte sa zmiasť názvom portálu, pretože okrem rezbárstva  sú tu užitočné informácie z viacerých oblastí. V krátkom čase pribudnú nové funkcie v profiloch registrovaných, kde môžete umiestniť svoje videá, fotografie a iné zaujímavosti a to celkom zadarmo. Registrácia trvá len pár minút.

    Pripravujeme

    · Arbortech Mini Grinder
    · Rukoväte dlát
    · Ako sa brúsia dláta
    · Lup, na aký sa nezabudne

 


 

 

Vydáva

A-studio Andrej Irša
Posledná atualizácia: 23. novembra 2018
Vychádza nepravidelne

 

ISSN 1338-3728


 

 

drotaria