Nástroje
Elektrické dláta Tlačiť E-mail
arbor Pomerne často sa rezbári informujú o možnostiach použitia elektrického dláta. Dôvod je jednoduchý - vedomie, že práca sa dá uľahčiť je vec lákavá, no a na rozdiel od rotačných uberacích zariadení sa jedná o  rez veľmi podobný dlátu. Pozrime sa ale na výhody a nevýhody tejto technológie a porovnajme aj dostupné zariadenia.

 

Nedajú sa nespomenúť dláta Narex s SDS plus upnutím  určené pre búracie kladivá. Ono, systém je celkom dobrý a aj výkon je nekompromisný. Lenže... Výkon vždy neznamená najvyššiu efektívnosť pri niektorých prácach.  Jednoducho - kladivo s dlátom je  ťažké a neúmerne veľké. Pri  tvarovom opracovaní dreva, kde sa menia často uhly záberov je takýto nástroj veľmi neohrabaný. Bez nadsadenia môžeme povedať, že pracovnú energiu ktorú ušetríme tým, že nebúchame na dláto palicou  vyčerpáme spoľahlivo len vlastnou manipuláciou s nástrojom. Napriek uvedenému, je tento variant dláta veľmi efektívny  pri jednosmernom opracovávaní (napríklad väčšie plochy) a hlbokých zádlaboch, kde ostatné elektrické dláta strácajú dych. Cena päťdielnej sady dlát je cca 45 € + cena búracieho kladiva (rôznych značiek).

Elektrické dláto PROXXON MOS 28 644 je síce prezentované ako dláto, ale určenie "na opracovanie sadry, linolea a dreva" v kombinácii s výkonom 50 W hovorí v náš neprospech. Je to síce elektrické dláto, ale pre rezbára ktorý robí sochy povedzme vo veľkosti  30 až 100 cm je to nástroj veľmi ťažko použiteľný, ak nerátame niektoré drobné dokončovacie práce na detailoch. Určeniu zodpovedá aj ponuka nástrojov, ktoré sú skôr rydlami, ako dlátami. Ceny sú od 116 € do 149 €.

Inou alternatívou sú tzv. elektrické škrabky. Čítate správne, nepomýlil som sa. V nedávnej minulosti sa tieto nástroje nazývali celkom oficiálne elektrickými dlátami. Napríklad firma BOSCH mala takýto nástroj v ponuke. Avšak pod označením BOSCH už žiadne elektrické dláto nenájdete. Dôvod je celkom jednoduchý (aj keď firma BOSCH by sa k akémukoľvek nedostatku určite nepriznala) a to ten, že ako dláto tento výrobok zlyhal. Nedostatočný výkon a  časté reklamácie vytlačili výrobok z ponuky. Napriek tomu, pod predajnú sieť BOSCH patria výrobky Skil. Multifunkčná škrabka Skil 7710AA s výkonom 200 W a model Skil 7720MA s 250 W výkonu nedáva príliš veľké nádeje na výrazné pracovné nasadenie, ale skôr na veľmi opatrné použitie.  Hmotnosť  náradia je 1,1 a 1,2 kg. Opatrnosť v tvrdení, či škrabku považovať aj za elektrické dláto je  na mieste, čo spotrebiteľ pochopí pri reklamácii nástroja... Napriek uvedenému, aj tento nástroj našiel spokojných spotrebiteľov  - rezbárov. Dokonca s upravenými nástrojmi, ktoré zaťažia svojím profilom motor a prevod oveľa viac, ako nástroje dodávané s výrobkom. Lenže tak ako pri všetkom aj tu platí, že ak k práci pristupujeme s rozvahou a predovšetkým  s citom, nástroj sa nám odmení dlhou a produktívnou činnosťou.  Cena výrobku sa pohybuje od 85,70 až pod hranicu 100 €.

Elektrické dláto Arbortech POWER CHISEL  so svojim výkonom 710 W a hmotnosťou  1830 g je v súčasnosti bezkonkurenčne najlepšia kombinácia hmotnosti, kompaktnosti a výkonu.  Každého však zaujíma cena. Budete iste prekvapení, ale aj napriek tomu že sa jedná o Austrálsky výrobok, jeho cena sa pohybuje okolo 210 €.  Vzhľadom k tomu, že výrobok svojimi parametrami vyniká nad ostatnými výrobkami, pozrieme sa na nástroj detailnejšie a nenecháme bez povšimnutia ani nedostatky.

IMG_9907

Nástroj pripomína telo uhlovej brúsky s dlabacím nástavcom. Kto by však chcel nahradiť originálne telo za bežnú uhľovú brúsku - zámer sa mu nevydarí. Hnací hriadeľ má totiž menší priemer ( so závitom M10), ako klasické uhlové brúsky. Vlastne aj telo dláta Arbortech je celkovo subtílnejšie, ako väčšina uhľových brúsok. Rotačný pohyb je prostredníctvom vačkového prevodu zmenený na priamočiary, pričom veľkosť kmitu predstavuje cca 1 mm. Tento pomerne krátky zdvih pri rýchlosti 12 000 kmitov za minútu dáva nástroju dostatočnú energiu na rovnomerné vniknutie do materiálu. To sme sa však dostali k najväčšej prednosti elektrického dláta. Na rozdiel od klasického dláta má elektrické dláto oveľa lepšiu kontrolu rezu. Pri úderoch palicou na dláto vznikajú pri každom údere krátke (sekané)  dráhy, čo je na reze poznať. Pri práci bez palice dláto do materiálu zasa vniká ťažšie a je tu výrazné riziko rázovitého nežiadaného  rezu, či vyskočenie dláta zo želanej dráhy rezu. Elektrické dláto sa veľmi dobre otáča, stopa sa javí ako neprerušená aj v dlhých úsekoch. S trochou opatrnosti si môžeme dovoliť aj prácu proti vláknam (samozrejme s určitou rezervou, ale určite vo väčšom meradle, ako  s použitím klasického dláta).

IMG_9949

Elektrické dláto Arbortech má však aj nedostatky. Keď sa mi výrobok dostal do rúk, prvý dojem bol dobrý. Avšak po otvorení krytu dlabacieho nástavca som mal zmiešané pocity. Jednoduché riešenie a   plastové puzdrá uloženia nástroja boli sklamaním... Očakával som veľmi skoré opotrebenie puzdier. Spočiatku som pracoval s dlátom opatrne. Postupne som zvyšoval záťaž z dôvodu zistenia medzných hraníc. Experimentoval som s prítlakom, dĺžkou pracovného nasadenia, objemom ubratia... Výsledky sú nasledovné:

Aby sme zabránili predčasnému zahriatiu prevodového mechanizmu dlabacieho nástavca, dláto treba často mazať (postačuje však skutočne kvapka oleja, inak sa prebytočný olej zbytočne odstredivou silou dostane mimo mazanej plochy). Pracovné cykly by mali byť v rozsahu do desať minút intenzívnej práce. Tu však treba zohľadniť tvrdosť materiálu, veľkosť úberu materiálu, prítlak. Je však lepšie prácu prerušiť, ako riskovať prehriatie a roztlačenie koncovej časti nástroja, či roztavenie plastového puzdra (na strane vačky). Mimochodom, plastové puzdro je vlastne prevŕtaný štvorec.  Výroba náhradného (napríklad zo silónu) je teda veľmi jednoduchá aj v domácich podmienkach a odpadá obava, čo ak mi prejde záruka a ako je to s náhradnými dielmi... Tie náhradné diely samozrejme byť musia, ale svojpomocne odstrániteľná vada  (a mimo záruky aj podstatne lacnejšia) je veľkou výhodou. No a tí náročnejší si toto puzdro vyrobia z bronzu, či mosadze. To však už predbieham udalosti, pretože po roku používania (síce občasného) mám v elektrickom dláte stále pôvodné plastové puzdro...  O motor obavy nemám. Má dostatočnú výkonovú rezervu a keďže nie je najslabším článkom, s najväčšou pravdepodobnosťou je porucha skôr výnimočná. Z iných závad by sa dalo predpokladať zlomenie prívodného kábla, zodratie  uhlíkov, poškodenie ložísk rotora, možno opotrebenie prevodovky hnacej jednotky... Pretože spotrebovanie uhlíkov je bežná spotrebiteľská vec, je treba venovať pozornosť aj tejto časti zariadenia. K uhlíkom sa dostaneme zložením zadného krytu hnacej jednotky (tak ako u väčšiny uhlových brúsok). Uhlíky sú uložené v kovových klietkach a to pomerne zložito. Musíme napríklad odohnúť  istenie uhlíkov, aby sme ich dostali z kovovej klietky. Celkové prevedenie a zakrytovanie spojov vodičov však pôsobí veľmi dobrým dojmom.

Ak by mal niekto požiadavku na náradie s extrémnejším výkonom  - je aj takáto požiadavka splniteľná. Existujú pneumatické dláta (poznám však len v predvedení na opracovanie kameňa),  alebo dláta ktoré pracujú s použitím ohybného hriadeľa, napríklad od firmy Bordet . Tu však cena náradia (len nádstavca, bez pohonnej jednotky) s dopravou zo zahraničia predstavuje takmer dvojnásobnú investíciu.

Dim lights Embed Embed this video on your site

Elektrické dláto Arbortech si môžete zakúpiť v našom E-shope (na Slovensku), alebo v  ČR v E-shope .

Andrej Irša

 
svetelsky-oltar-2.jpg
  rez-module-bottom
orlik

Odber noviniek

forcefetish.netforcefetish.net adultload.ws javslon.com amateur sex mobileadultload.ws javslon.com amateur sex mobile

REZBÁRSTVO.SK

Rezbárstvo.sk je portál, kde nájdete  informácie o nástrojoch, materiáli podujatiach a autoroch. Nedajte sa zmiasť názvom portálu, pretože okrem rezbárstva  sú tu užitočné informácie z viacerých oblastí. V krátkom čase pribudnú nové funkcie v profiloch registrovaných, kde môžete umiestniť svoje videá, fotografie a iné zaujímavosti a to celkom zadarmo. Registrácia trvá len pár minút.

    Pripravujeme

    · Arbortech Mini Grinder
    · Rukoväte dlát
    · Ako sa brúsia dláta
    · Lup, na aký sa nezabudne

 


 

 

Vydáva

A-studio Andrej Irša
Posledná atualizácia: 23. novembra 2018
Vychádza nepravidelne

 

ISSN 1338-3728


 

 

drotaria