Nástroje
Kde je chyba? Tlačiť E-mail
Pohľad na rozlomený kotúč Veľa rezbárov používa uberací kotúč Woodcarver Gold od firmy Kaindl na hrubé opracovanie dreva. Uvedený kotúč používam niekoľko rokov tiež (a nie len ja) a vždy takmer do úplného spotrebovania zubov. Aj takýto kotúč  (okrem príliš krátkych zubov náchylných  na zlomenie) však nenesie závady, ktoré by predstavovali  výraznejšie bezpečnostné riziká. No ako som sa presvedčil - existujú aj spotrebitelia, ktorí majú s týmto kotúčom inú skúsenosť.

Dostal sa mi do rúk kotúč, s výraznými poškodeniami. Pozrime sa na kotúč bližšie. Má pôvodné (firemné) brúsenie, respektíve nikdy nebol spotrebiteľom nabrúsený. To znamená, že sa jednalo o krátku prácu. V prvom rade ma zaujalo to, že kotúč je extrémne popraskaný a je dokonca vylomený. Pri bližšom pohľade je poznať, že kotúč bol používaný jednostranne. Lícová strana je silne zodratá, pričom je aj informačná nálepka vydraná až k priemeru príruby. V mieste upnutia príruby je vydraný nie len nápis na nálepke, ale aj nálepka samotná. Z tohto sa dá usudzovať, že kotúč nebol dostatočne upnutý  a nálepka sa sa preklzovaním vydrala. Inou možnosťou je, že kotúč mohol byť riadne upnutý, ale došlo k prekĺzaniu (zaseknutie nástroja, zapáčenie kotúčom).  Pozrime sa však na zuby. Horná (teda pracovná časť zubu), nenesie výraznejšie známky opotrebenia.

horná časť zubu nenesie známky výraznejšieho opotrebenia

Ani čelná plôška zubu nenesie známky pracovnej činnosti, s výnimkou bočnej (lícnej) strany. Tu je zub opotrebený výrazne, čo je poznať  podľa zodranej (čiernej) povrchovej úpravy aj podľa lesklej mierne zaoblenej oceľovo lesklej plochy ťahajúcej sa niekoľko milimetrov  smerom od bočného britu. Všimnite si aj bočnú plochu nástroja  kde sú ďalšie znaky poukazujúce na bočné použitie nástroja. Z uvedeného je vidieť, že nástroj bol používaný na obrábanie bokom kotúča a vystavený extrémnemu pôsobeniu síl.

Opotrebenie bočnej strany rezného zubu

Ako bol kotúč používaný?

Podľa sprostredkovaného vyjadrenia majiteľa bol kotúč používaný na odstraňovanie kôry. Samozrejme, ako to v takýchto prípadoch býva - popieral, že by kotúč používal nesprávne, vina je podľa neho na strane kotúča, respektíve výrobcu. Údajne s uvedeným kotúčom bola vykonaná práca len v rozsahu niekoľkých desiatok minút. Otázny je najmä spôsob práce majiteľa uvedeného kotúča.  Na základe mechanických stôp sa dá preukázať, že kotúč bol používaný jednostranne a  nie len pracovnou časťou (zuby). Je tu odôvodnené použitie výrazného bočného prítlaku, či dokonca  nárazových záberov.  S veľkou pravdepodobnosťou dochádzalo pri práci až k priehybu kotúča.

Celkový pohľad na kotúč

Keďže mám možnosť porovnať kotúče opotrebené bežným spôsobom (bez akéhokoľvek porovnateľného defektu) a náradie úspešne prešlo certifikovaným  testovaním, dovoľujem si vysloviť domienku, že práca s týmto kotúčom bola skutočne extrémna. Osobne som sa podieľal na "domácich" testoch, kde sme sa zamerali na prípadné zaseknutie kotúča , či silnejší čelný prítlak (bočný prítlak sme použili len v do hĺbky profilu zuba). Výsledok bol veľmi dobrý, pretože neprišlo k poškodeniu kotúča, ani javom ohrozujúcich používateľa.

Uberací kotúč Woodcarver Gold musel byť teda použitý veľmi špecifickým  spôsobom.  Následkom uvedeného použitia sa majiteľ  vystavil riziku poškodenia zdravia svojho, prípadne aj osôb nachádzajúcich sa v blízkosti  počas práce. Pretože sa jedná o veľmi závažnú udalosť, s dovozcom uvedených kotúčov som sa dohodol, že bude vykonaná deštruktívna skúška, kde bude účelovo kotúč zničený extrémnym používaním. Metodika bude súčasťou posudku a možno bude súčasťou aj vyjadrenie výrobcu. Taktiež bude pridané upozornenie na vyvarovanie sa činností, na ktoré nie je kotúč konštruovaný. Zatiaľ by som chcel požiadať používateľov, aby sa podelili o svoje skúsenosti s používaním uvedeného kotúča v príslušnej téme v našom fóre, prípadne tu vystavili aj fotografie stavu používaných kotúčov. K obrázku by mal byť komentár akým spôsobom bol kotúč používaný, ako intezívne a ako dlho.

Téma diskusie : "Woodcarver Gold"

Andrej Irša

 
svetelsky-oltar-2.jpg
  rez-module-bottom
orlik

Odber noviniek

forcefetish.netforcefetish.net adultload.ws javslon.com amateur sex mobileadultload.ws javslon.com amateur sex mobile

REZBÁRSTVO.SK

Rezbárstvo.sk je portál, kde nájdete  informácie o nástrojoch, materiáli podujatiach a autoroch. Nedajte sa zmiasť názvom portálu, pretože okrem rezbárstva  sú tu užitočné informácie z viacerých oblastí. V krátkom čase pribudnú nové funkcie v profiloch registrovaných, kde môžete umiestniť svoje videá, fotografie a iné zaujímavosti a to celkom zadarmo. Registrácia trvá len pár minút.

    Pripravujeme

    · Arbortech Mini Grinder
    · Rukoväte dlát
    · Ako sa brúsia dláta
    · Lup, na aký sa nezabudne

 


 

 

Vydáva

A-studio Andrej Irša
Posledná atualizácia: 23. novembra 2018
Vychádza nepravidelne

 

ISSN 1338-3728


 

 

drotaria