Články
Nožnicový stan Tlačiť E-mail
sun_inventPracovný priestor je vzácny a najmä ak je krytý. Už preto, lebo nemôže byť kdekoľvek a má svoje prirodzené nároky. Zabezpečuje zázemie pre výkon práce, niekedy poskytuje príležitosť vidieť iným „ako sa to robí". Niekedy musí spĺňať niekoľko požiadaviek v úspornom, ľahko prenosnom, konštrukčne premyslenom, ale zato stabilnom prevedení. Takýmto výnimočným zariadením je aj stan. Čo by mal taký prenosný pracovný stan pre práce s motorovou pílou spĺňať?

 

 

Základné požiadavky na krytý priestor (stan).

Pracovná plocha pre každého pracovníka musí mať v zmysle štandardov a normatív veľkosť minimálne 3x3 m. Práve tento parameter spĺňajú stany so základňou 3x3m (s deliacimi priečkami, bez nich je bezpečná vzdialenosť pracovníkov od seba 5 m). V pracovnej zóne by sa nemali nachádzať žiadne prekážky zabraňujúce v pohybe a to vrátane nahromadeného materiálu po opracovaní. Uloženie pohonných hmôt a širšej výbavy v čase prác musí byť mimo stanu. Výnimkou sú pracovné a servisné nástroje a pomôcky, ktoré sú k výkonu prác bezprostredne potrebné (napríklad ak je k výkonu prác nutná častá zmena nástroja), pričom ich uloženie by malo byť v rohu na minimálnej ploche. Stan by mal pracovníka ochrániť pred priamym slnkom, dažďom, vetrom (s bočnou plachtou) a to jednoduchou a rýchlou zmenou pozície, alebo výbavy. Okoloidúcich, alebo kolegov by mala chrániť pred odletujúcimi kusmi dreva sieť, ktorá zabezpečuje aj dostatočnú prehľadnosť celej pracovnej zóny. Ďaľšou úlohou siete je zabrániť neželanému vstupu kolegov, alebo cudzích osôb do pracovného priestoru pracovníka počas prebiehajúcej práce. Tam, kde je priestor zabezpečený iným spôsobom (dostatočne veľké rozostupy medzi pracovníkmi, široký deliaci pás medzi pracovným stanoviskom a pozorovateľmi) sieť byť nemusí. V takomto prípade sa za bezpečnú považuje spomenutá vzdialenosť 5 m, avšak stále za predpokladu, že priestor je vyznačený a pozorovateľ je tak vizuálne upozornený na to, že sa nachádza v blízkosti pracoviska s možnými rizikami.

obal

Balenie stanu s návodom.

Konkrétne riešenie.

Nožnicový stan 3x3m z AL profilov od spoločnosti Sun Invent je vhodným riešením dočasného krytého pracoviska s možnosťou vyplnenia strán ochrannou plachtou, alebo sieťou. Vyloženie stanu (1 osoba) a rozloženie (2 osoby) trvá necelé dve minúty. Ďaľšie tri, alebo päť minút trvá osadenie sietí, alebo plachiet a taktiež zafixovanie pozície klinmi, skobami a pásmi k zemi. Nie náhodou práve táto spoločnosť dodala stany aj bezpečnostné siete spoločnosti Motor Jikov (zdroj informácie Jiří Císař, Sun Invent https://www.suninvent.cz/kontakt/pobocka-praha). Treba dodať, že nie každý výrobca k svojim stanom ponúka aj ochranné siete. Tento stan možno odporučiť ako dočasné prenosné pracovisko pre tvarové opracovanie dreva, pretože spĺňa parametre ICC a ECC štandardov (európske a medzinárodné štandardy) pre tvarové opracovanie dreva a zabezpečenie pracovného priestoru a je otestovaný reálnou praxou. V súčasnosti je konštrukcia nožnicového stanu v návrhu normatív pre zariadenie dielní (ako odočasné exteriérové pracovisko), ktoré vznikajú v spolupráci Štátneho inštitútu odborného vzdelávania, Slovenskej živnostenskej komory a profesných odborníkov. Video kde je zachytené rozloženie stanu a vypáskovanie pracovného priestoru (kliknite na tento text).

IMG_7630

Stan v zloženom stave má kompaktné rozmery (konštrukcia spolu so zastrešením).

IMG_7640

Sieť sa pripevňuje suchým zipsom.

IMG_7679

Bezpečnosť je zabezpečená aj opáskovaním pracovného priestoru (s upozornením).

zapis

K riadnemu výkonu činnosti patrí aj posúdenie rizík pracoviska, mená účastníkov, ich podpisy, majiteľ pozemku (súhlas), dôležité telefónne čísla a kontakty na blízke osoby účastníkov. Vyplnený formulár sa dáva za predné sklo.


Výber výrobku, alebo aj dodávateľa?

Poznáte to: Kúpite si špičkový výrobok. Kvalitná značka, vynikajúce spracovanie. Čo viac si priať? Ale... Aj ten najlepší výrobok nemusí zodpovedať konkrétnemu účelu. A ako každý výrobok, aj ten najkvalitnejší môže mať nedostatky a môže sa jednoducho poškodiť, alebo pokaziť. Špičkový predajca vie okrem iného predchádzať sklamaniu, nevhodnej investícii, ale taktiež vie uspokojivo riešiť problémy, ktoré v spojení s jeho tovarom vzniknú. Preto vždy považujem predajcu za kvalitatívnu súčasť výrobku a som presvedčený, že výrobok dosiahne len takej kvality, akú mu predajca dovolí. Za takúto spoločnosť považujem Sun Invent.

IMG_7650

Prečo práve Sun Invent? Dôvodov je niekoľko: Spoločnosť nie je len predajným článkom, ktorý odoberá tovar od výrobcu a následne ho predá zákazníkovi. Sun Invent je priamo výrobcom. Lenže výrobcom, ktorý zároveň zabezpečuje zariadeniami širokú paletu podujatí a užívateľských využití. Má teda vynikajúcu spätnú väzbu a skúsenosti ktoré uplatňuje vo výrobe, aj vo svojej ponuke. Obrovskou výhodou je, že robí servis. A napokon, vie zoptimalizovať aj špecifické požiadavky zákazníkov.

IMG_7649

Konštrukcia stanu od Sun Invent patrí medzi tie, kde sa nemusíme obávať polámania už pri manipulácii. Šešthranné výsuvné nohy s poistkami pre fixáciu polohy pôsobia aj v subtílnej konštrukcii presvedčivo stabilne. Nožnicové profily fungujú po mechanickej stránke dobre, nekladú výrazný odpor, neprehýbajú sa, či inak nepoukazujú na „slabé miesto", ktoré by mohlo byť príčinou problémov aj pri dlhšom používaní. Krycia plachta má presné spracovanie, dvojité šitie. Kľukou v strede stanu sa dá plachta natiannuť a celkovo sa tak konštrukcia ešte viac spevní, pretože príde aj k silnejšiemu zovretiu kĺbových spojov nožnicovej konštrukcie. Pripevnenie sietí, alebo plachiet je rýchle, vďaka suchému zipsu. Pätky stanu sú zhotovené z hliníku a nohy sa cez otvory dajú pripevniť k zemi. Stabilizácia stanu sa dá urobiť aj popruhni zvedenými z rohov stanu k zemi. Výhoda stabilného dodávateľa je aj v tom, že v prípade poškodenia strechy stanu (častým používaním, mechanickým poškodením) môžeme funkčnú konštrukciu doplniť novým plášťom, ktorý nám bude sedieť. Takúto istotu od predajcu, ktorý tu dnes je, ale zajtra byť nemusí, žiaľ nemáme. Za zmienku stojí, že záujemcovia môžu získať stan za zvýhodnenú cenu, pretože spoločnosť zabezpečuje podujatia a stany a iné vybavenie priebežne obmieňa. No a taký stan po jednej sezóne stojí za úvahu.

 

Alternatívy.

Iste, je tu možnosť hľadania „alternatívy". Tu si vždy spomeniem na poľského rezbára Mieczislava Glucha, ktorý si v roku 2010 priviezol na sympózium v Piešťanoch lacnejší nožnicový stan. Mietko ho vytiahol a snažil sa ho rozložiť. No poryv vetra stan prevrátil a polámali sa niektoré komponenty stanu. Rezbár sa chvíľočku trápil s narovnaním vzpier, ale potom skočil na polámaný stan a rozšľapal ho na placku a netreba ani zdôrazňovať, že nový stan išiel pri svojej premiére do smetí. Na festivaloch, ale aj rôznych podujatiach som sa stretol s podobnými príhodami a dokonca na podujatí z ktorého sú tieto fotografie, vo dvore školy z ktorej sme brali elektrinu bola u kontajnerov tiež polámaná konštrukcia takéhoto stanu. Ak teda niekto zvažuje kúpu lacnejšej alternatívy, prajem šťastie pri výbere, pretože to sa pri neoverených riešeniach ozaj potrebuje.

 

Podujatia.

Mohli by sme špekuľovať dlho, ale vhodnejšiu alternatívu pre dostupné prenosné pracovisko, ako kvalitný nožnicový stan nenájdeme. Iste, sú tu ešte iné a nepochybne aj veľkorysejšie možnosti, ale sú zasa drahšie, alebo užívateľsky menej priateľské. Napokon, je celkom bežné, že usporiadateľovi sa z rôznych dôvodov nepodarí zabezpečiť z rôznych dôvodov prístrešok. No a potom režte pod holým nebom za každého počasia. Je tu ešte jedna vec: Pokiaľ ušetríte usporiadateľovi starosti, môže usporiadateľ túto skutočnosť zohľadniť aj vo výške honoráru. Oplatí sa teda skladací stan, alebo nie?

IMG_7706

Práca za sieťou.

IMG_7923

Zhotovené gule sú základom pre veľký strapec hrozna s listom (ako výtvarný objekta aj lavička na sedenie). Umiestnenie bude pred Centrom vinárskych  inovácií (EPS s.r.o.) v Kunoviciach. Na fotografii je Jan Ambrož, Hana Kaplanová, Pavel Nevrkla  Adam Krhánek a Andrej Irša.

 

Ja na podujatia nechodím.

Pokiaľ je niekto presvedčený, že stan môže mať využitie len na podujatiach – mýli sa. Poznám veľa rezbárov, ktorí nemajú dielňu a dlho mať nebudú. To je často príčinou, že rezbár sa radšej nepustí do náročnejších prác, aj keby mohol, rovnako ako by mohol takýmto krokom urýchliť posun svojej kariéry. V stane sa dá pracovať na jar, v lete, na jeseň ak nie priamo cez zimu. Najmä rezbári, ktorí pracujú s väčšími kusmi dreva vedia, že niekedy je oveľa výhodnejšie spracovanie sochy na mieste porezu dreva, alebo priamo u zákazníka. Stan, ako pracovné stanovisko tak môže ušetriť nie len čas, ale aj financie potrebné na prevoz dreva, pretože opracovaná socha už nemá také vysoké nároky na nosnosť, respektíve veľkosť dopravného prostriedku. Naviac, na verejnosti neprístupnom súkromnom pozemku, alebo v otvorenej krajine nie je potrebné vybavovať stan ochrannou sieťou.

Aj také víkendové rezanie na chalupe, alebo pri záhradnej chatke sa môže stať spoužitím stanu pohodlnejším. Tým, ktorí si užili prác na nechránených pracoviskách netreba viac vysvetľovať. Majú nezriedka skúsenosti od premoknutia, až po úpal, alebo poznajú aspoň čakanie na vhodné počasie.

 

Ďaľšie výhody.

Manipuláciu so zloženým stanom (prenos, vloženie do auta) zvádne jedna osoba. Zaujímavá je aj variabilita stanu. Je možné znížiť plnú výšku, alebo stan prispôsobiť úpravou výšky nôh nerovnostiam. Pozor! Práce sú dovolené len na rovnom teréne, možná úprava výšky nôh je však výhodou, ak sa využije členenie architektúry, alebo materiálu ako účinnej stabilizácie (nízky múrik, pripevnenie na ležiaci trám, drevenú kladu). Stany možno spájať do zostáv ako rad, štvorec, obdĺžnik, kríž.

Avšak v prípade dažďa bude stekať voda v styčných miestach prepojenia do zostavy.

 

Nevýhody.

Nevýhodou je, že jedna osoba si so stanom pri rozložení a zložení prakticky nedokáže poradiť. Ako potenciálne riziko možno tiež predpokladať „zavesenie" najmä detí na sieť pri pozorovaní prác. Takto by mohla byť tvár v tesnom kontakte so sieťou a v prípade vrhnutia dreva by nemusela sieť splniť svoj ochranný účel. Tu je dobré , ak vymedzovacia bezpečnostná páska nedovolí pozorovateľovi dostať sa priamo k stanu. Taktiež nemožno vylúčiť zachytenie ôk siete reťazou píly, inými nástrojmi, alebo pri manipuláci s materiálom. Prirodzene, v zime v stane teplo celkom iste nebude. Stan taktiež nemožno považovať za permanentné riešenie, teda ako náhradu kôlne, dielne, ateliéru, alebo haly. Nevýhodou je cena, pretože lacné riešenie (pod 500 €) nemožno odporúčať, teda pokiaľ nemáme na mysli bazárovú ponuku, alebo ponuku stanov s nízkym konštrukčným štandardom. Stan by sa nemal nechávať na stanovisku napríklad cez noc, pretože pre svoje variabilné využitie je atraktívnym lákadlom pre zlodejov. Taktiež silný nárazový vietor počas búrok môže byť rizikovým faktorom, preto treba stan v takomto prípade radšej zložiť, alebo uzavrieť textilnými bočnicami zo všetkých strán a skontrolovať uchytenie.  Treba zvážiť výhody, ale nezabúdať na nevýhody.

 

Záver.

Teraz si už prípadný záujemca bude vedieť ujasniť priority a bude vedieť, akým pôsobom sa má a dá zabezpečiť krytý mobilný pracovný priestor. Možno siahne po ponuke iného výrobcu stanov, ale mal by zvážiť skutočnosť, že sa môže jednať o výrobok, ktorý ešte nebol overený. Sun Invent je v súčasnosti prvým a jediným overeným dodávateľom stanov pre tvarové opracovanie dreva motorovou pílou a inými strojmi a zariadeniami, ktorý spĺňa požiadavky na bezpečnú prácu (samozrejme s dodržaním súvisiacich pravidiel zo strany používateľa). Sun Invent na základe spolupráce v oblasti vývoja štandardov, noriem a metodík má k dispozícii pripomienky odborníkov z viacerých oblastí, ale aj špecifických spotrebiteľov. Čiže je takmer isté, že výrobca bude vedieť ponúknuť to najlepšie aj v budúcnosti.

Andrej Irša

 

Článok bol spracovaný na základe spolupráce viacerých účastníkov testovania, z ktorých vyberám:

Na řezbářském sympoziu v Kunovicích jsme měli možnost otestovat stan, který má zajistit bezpečnost práce při dřevořezbě na veřejných prostranstvích. První den byl použit s "celoopláštěním sítí". Velice pozitivní přínos vidím v bezpečnosti, kterou sítě dokáží zajistit pro okolí, které řezbáře pozoruje. Hluk nelze odstranit (v případě, práce s motorovou pilou), ale veřejnost je výtečně ochráněna před odletujícími třískami či štěpinami. Při nutnosti "mít vše po ruce", je dobré používat velkou zavírací bednu na nářadí, tak aby se piliny nedostávaly do přípravků a ostatního nářadí. Trochu nekomfortní může být časté vycházení a zacházení do stanu, kdy se řezbář protahuje štěrbinou ve které jsou ještě upínací suché zipy. Ty se zachytávají za oblečení (vytažení nitky z trička, delší vlasy zacuchávají apod.). Vhodnější by bylo použití jedné části (poslední) bez suchých zipů jen se zdrhovacím zipem, tak aby jedna strana byla připoutána suchým zipem k noze stranu a druhá část se k ní zapínala zipem s jezdcem.

Vyzkoušeli jsme i stan pouze o třech krycích stranách sítí. Tento způsob se může zdát komfortnější pro řezbáře, odpadá "protahování se škvírou", ale přináší více nebezpečí pro diváky. Řezbář by musel hlídat postoj u řezů, tak aby nedošlo k odlétnutí řezaného materiálu otevřenou stranou, což v důsledku stejně vede k nepohodlí i pro řezbáře. Jedinou alternativou tohoto použití by byl případ, že otevřená strana není přístupná veřejnosti minimálně na 5 metrů.
I při použití sítí doporučuji, před sítí z venkovní strany umístit pásku. V případě vysokého zápalu "do práce" může občas dojít při přenášení pily k zachycení řetězu o síť, a pokud by stál divák přímo u sítě, mohlo by dojít i k jeho zranění (jsou to i případy, kdy malé děti jsou zvyklé přímo "strčit hlavu do sítě tzv. se zavěsit a pozorovat")
I přes některé poznatky, které jsou výše popsány a jsou na úkor řezbáře, si myslím, že každý řezbář, kterému záleží na bezpečnosti diváků, takto vybavený stan může bezpečně využívat.

Hana Kaplanová
Libanice 12, Hrochův Týnec 538 62
Tel: 723 539 185
Osoba odborně způsobilá v oblasti BOZP
ROVS/3290/PRE/2014
www.kurzymp.cz
Bezpečnost práce v lese
https://www.facebook.com/bezpecnostprace

_____________________________________________________

 

V případě vyřezávání na veřejných prostranstvích, při různých slavnostech, výročích, sympoziích, nám nastává bezpečnostní problém. Jak zajistit přihlížejícím divákům bezpečnost bez toho, aby museli sledovat vyřezávání z velké vzdálenosti.

 

Největší nebezpečí spočívá v odletujících kusech dřeva, které jsou vymrštěny při kontaktu s roztočeným řetězem motorové pily. Stává se to nejčastěji pří oddělování menších kusů materiálu.

Tyto odřezky mohou byt vymrštěny až několik metrů daleko.

Přijatelným řešením mohou být bezpečnostní sítě instalované na nůžkovém stanu Suninvent.

Po rozložení a vypnutí stanu se připevní sítě po obvodu suchým zipem na plachtu stanu. Poté se v rozích na nohy stanu připevní páskami a sepnou na klasický zdrhovací zip . Síť je rozdělena na 4 ks a může se připevnit libovolně na stan, záleží z jaké strany potřebujeme. To znamená, že lze celý stan dokola uzavřít nebo nechat jakoukoli stěnu otěvřenou.

 

Výhody:

- kvalitní konstrukce stanu

- nízká hmotnost stanu

- snadné rozložení ve dvou lidech

- rychlá instalace sítí

- malá velikost ok sítě neomezující výhled

- uzavření stanu ze všech 4 stran, nebo libovolně dle potřeby

 

Nevýhody:

- při práci lze zachytit nářadím (pilou) o síť

- obtížné vcházení a vycházení ze stanu skrz rozepnutý otvor (zachytávání oděvem nářadím o upevňovací a zapínací systém stanu)

- zvýšené znečištění všeho nářadí uloženého uvnitř stanu

 

Jan Ambrož

www.janambroz.cz

 

 
svetelsky-oltar-3.jpg
  rez-module-bottom
orlik

Odber noviniek

forcefetish.netforcefetish.net adultload.ws javslon.com amateur sex mobileadultload.ws javslon.com amateur sex mobile

REZBÁRSTVO.SK

Rezbárstvo.sk je portál, kde nájdete  informácie o nástrojoch, materiáli podujatiach a autoroch. Nedajte sa zmiasť názvom portálu, pretože okrem rezbárstva  sú tu užitočné informácie z viacerých oblastí. V krátkom čase pribudnú nové funkcie v profiloch registrovaných, kde môžete umiestniť svoje videá, fotografie a iné zaujímavosti a to celkom zadarmo. Registrácia trvá len pár minút.

    Pripravujeme

    · Arbortech Mini Grinder
    · Rukoväte dlát
    · Ako sa brúsia dláta
    · Lup, na aký sa nezabudne

 


 

 

Vydáva

A-studio Andrej Irša
Posledná atualizácia: 23. novembra 2018
Vychádza nepravidelne

 

ISSN 1338-3728


 

 

drotaria