Nástroje
Kompresor v dielni Tlačiť E-mail

Screenshot_-_5__11Otázka na prvý pohľad mimo tému: Prečo je dôležité pracovné pohodlie? Dovolím si odpovedať: Na dosiahnutie tých najlepších výsledkov. Napríklad hodinár by celkom iste nedokázal pracovať s jemnou mechanikou v mraze. Aj na opracovanie dreva sú často kladené vyššie nároky.

Práce s motorovou pílou prebiehajú spravidla vonku. Môže tam byť príjemne, ale občas chladno, niekedy horúco, alebo vietor či dážď  a v zime mráz. Dokonca aj v prípade zastrešenia, ale inak otvoreného priestoru sú  v exteriéri premenlivé podmienky pre prácu s ktorými sa treba vyrovnať. A čo má kompresor spoločné s pohodlím? O tom je článok.

 

Vonku používajú rezbári najčastejšie benzínové motorové píly, ale pre interiér sú takéto píly výslovne zakázané. Exteriér tiež nie je plnohodnotný a celoročný pracovný priestor, teda čo sa týka precíznejšeieho tvarového opracovania dreva. V regulovateľných podmienkach a pohodlí dielne sa pracuje oveľa lepšie. Dieľňa nepodlieha výkyvom počasia, je tu možné použitie širšieho spektra nástrojov, je tu viac možností upínania obrobkov, spravidla lepšie osvetlenie aj  počas zamračených dní a vo večerných a ranných hodinách, drevo netrpí rozdielmi vo vlhkosti (nepracuje ako vonku)... Na pracovnú pohodu okrem iného vplýva okrem počasia aj počet vrstiev oblečenia a napopak, ak je vonku príliš horúco, tak má remeselník nutkanie odložiť pre bezpečnú prácu nutné oblečenie. Preto a pre veľa iných dôvodov je pochopiteľnou snahou rezbárov mať dielňu, kde sa dajú udržiavať stabilnejšie pracovné podmienky. V dielni však prirodzene nemožno používať to, čo je bežné vonku. Mimochodom, to čo sa v súčasnosti používa vonku nebolo donedávna vôbec súčasťou prípravy žiakov na povolanie rezbárov, pretože za pracovný priestor bola považovaná len dielňa, kde bola sústredená všetka metodika prác. Aby sa to zmenilo, muselo spojiť sily niekoľko organizácií a prepracovať doterajšie nedostatočné metodiky.

 

Pracovné metodiky, štandardy a normatívy

V minulosti som požiadal cez sociálne siete majstrov, či odborníkov o vyplnenie dotazníkov, alebo vyjadrenie sa k niektorým témam. Niektorí z oslovených ponuku prijali, iní nie. Dôvodom je, že práve v tonto čase majú profesní odborníci možnosť zasiahnuť do oblasti, ktorá nebola metodicky dlho spracovaná, mala výrazné nedostatky a bolo len otázkou času, kedy sa to zmení.  V súčasnej dobe vznikajú nové metodiky prác, štandardy, normatívy, školské osnovy, vzdelávacie plány a prebieha vývoj nových konceptov pre práce v dielni, ale aj v exteriéri. Kto sa do zámeru zapojil, rozhodne nemá dôvod ľutovať a každé nové poznanie je preňho veľkou výhodou.

 

Novinkou je, že v dielňach sa budú oficiálne môcť používať pneumatické zariadenia, ktoré sú už zapracované do nových normatívov materiálno-technického a priestorového zabezpečenia pre študijné a učebné odbory 8555 H Umelecký rezbár 8557 H Umelecký stolár a 8504 K 02 Umeleckoremeselné spracúvanie dreva – rezbárske práce. Taktiež je spracovaná metodika na úrovni európskych a svetových štandardov na tvarové opracovanie dreva, ktorá samozrejme s pneumatickými zariadeniami ráta.

Pohľad na titulnú stranu pracovnej verzie normatívov, ktoré zohľadňujú najnovšie možnosti tvarového opracovania dreva (a iných materiálov).

Znamená to, že po prepracovaní učebných osnôv a vzdelávacích plánov môže školstvo konečne produkovať vhodne pripravených absolventov, ktorí budú vedieť využívať súčasné možností tvarového obrábania dreva a to vrátane pneumatických zariadení, ktoré doteraz neboli súčasťou odborného vzdelávania i keď sú už osvedčenou súčasťou profesionálnych prevádzok abežne aj v ponuke výrobcov. Pneumatické zariadenia sú vhodné na prácu v dielni, ale aj vonku (spravidla do vzdialenosti 50 metrov od kompresora).

 

Aké máme vlastne k dispozícii pneumatické zariadenia?

Pneumatické pásové pilníky, priame brúsky, uhlové brúsky, leštičky, klincovačky, striekacie pištole, mikrobrúsky, pneumatické dláta, vŕtačky, ofukovacie pištole, rotačné kartáče a nechýbajú ani reťazové píly, ktoré sú hlavným dôvodom tohto článku. Pneumatické zariadenia majú jednoducho v dielni mnohoraké využitie.

 

IMG_4099

Táto priama pneumatická brúska stála vo výpredaji v predajni Lídl len 6 €. Pri tejto cene by sa mohla pokaziť veľmi rýchlo, ale nie je tomu tak. Šálková ihličková rašplička, od Sabur Tools (predaj www.ideaimport.cz , alebo www.vercajch.eu) stojí 52 € a napriek nedôverčivému tvaru a vyššej cene, svojich používateľov o svojich výhodách presvedčila.

 

Prečo práve pneumatické zariadenia?

Pneumatické zariadenia sa prácou nezahrievajú, ale naopak chladia. V prípade externého umiestnenia kompresora (mimo vlastného pracoviska, v samostatnej miestnosti - kompresorovni) je dosiahnutá nízka hlučnosť pracoviska. Nástroje neprodukujú iskrenie, neobsahujú chladiace rebrá a ventilačné otvory a tak sa nemusia tak často čistiť a čistenie je veľmi jednoduché.  Reťazové píly potrebujú pre svoju činnosť oveľa menej oleja na stratové mazanie, pretože sa využíva chladenie vzduchom aj schopnosti lepšieho rozptylu mazacieho média. Distribúcia je naviac u niektorých typov z externého zdroja (mimo telo píly) cez prívodnú hadicu a tak je telo píly odľahčené na maximum. Nemožno sa čudovať, že hmotnosť pneumatických reťazových píl je pod 2 kg a to aj v prípade typov, kde je olej na stratové mazanie súčasťou píly. Napriek vysokej ekonomickej náročnosti vzduchových pohonov, v prípade reťazových píl  vychádza tak či tak pneumatický pohon výhodnejšie oproti benzínovým pílam. No a napokon - použitie benzínových píl v uzavretom prestore je vyslovene zakázané. Prípustné sú len elektrické, akumulátorové, alebo pneumatické stroje.

 

Základom pre prácu s pneumatickými nástrojmi je kompresor

Keďže šróbové kompresory sa pre vyššiu cenu v dielňach nevyskytujú a oproti výhodám sú tu aj iné nevýhody, tak bude pozornosť venovaná len kompresorom piestovým.

 

IMG_4102

Takýto kompresor je použiteľný pri menej náročných prácach (ofukovanie strojov a zariadení, zariadenia s malou spotrebou vzduchu). Pri vážnejšom záume o používanie pneumatických zariadení v rezbárskej dielni je však takýto kompresor úplne nevhodný.


Piestové kompresory pracujú v cykloch. Jednak v cykloch nasávania, stláčania a následne distribúcie vzduchu prostredníctvom jedného, dvoch, alebo viacerých piestov a jednak v cykloch naplnenia tlakovej nádoby – vzdušníka. Kompresor má nastavené dve hodnoty tlaku, minimálny a maximálny. Pri maximálnom tlaku sa motor vypne a pri minimálnej úrovni tlaku sa zapne. Rozdiel v tlakoch sa prejavuje pri práci, kde cítime agresívnejšiu činnosť po naplnení vzdušníka a upadajúci výkon pri poklese tlaku.

 

Keďže malé piestové kompresory majú malý vzdušník, jeden malý piest a často sa zapínajú, alebo nevypínajú vôbec a objem dodávania vzduchu je obmedzený  – v remeselníckej dielni musíme uvažovať skôr o väčšom kompresore, obzvlášť ak chceme pracovať s reťazovou pílou, pretože má vysoké nároky na objem spotrebovaného vzduchu, ktorý slebšie kompresory nedokážu dodať. Ale pozor! Veľkosť samotná nie je tiež smerodatná, pretože stále záleží na výkonnosti motora a piestov.

 

IMG_4896

Aj keď tabuľkovo by mal vyhovovať na pohon reťazovej píly aj tento kompresor, práve možnosť vyskúšania u predajcu s konkrétnou pílou preukázala, že lepším riešením bude iný typ.

 

Kúpu kompresora treba zvážiť oveľa precíznejšie, ako kúpu ktoréhokoľvek iného dielenského zariadenia. Naozaj výkonný kompresor, ktorý nás nesklame je pomerne veľký a má aj zodpovedajúci príkon.

Ak sa nám pokazí, tak ho jednoducho nezabalíme do škatule a nepošleme do opravy. Servisný technik tiež nemusí prísť ihneď na zavolanie. Drobné vyladenie síce možné je (nastavenie tlakov, zväčšenie prierezu hadíc, úprava spínacích cyklov, ale pri slabom kompresore jednoducho vyššie hodnoty tlaku ani prietoku nedosiahneme. No a čo ak sa ukáže, že stroj nemá závady, len náš výber zariadenia bol zlý? V takom prípade je reklamácia neopodstatnená... Práve tu sa preukáže rozdiel medzi pôvodnými tvrdeniami predajcu, kde je zariadenie geniálne, ale po čase nie predajca, ale kupec vyzerá hlúpo, pretože chce po inak vynikajúcom stroji nezmyselné výkony. Verte, takéto prípady sa stávajú. Spravidla sa takmer nový stroj predá pod cenu a zabezpečí sa ozaj výkonná alternatíva. Tu už sa rozhodne nešetrí.

 

kom1

Odborný pracovník vie posúdiť vybrať vhodné zariadenie podľa našich potrieb. Vždy je síce rozhodnutie nakoniec na zákazníkovi, ale podrobnejšie vysvetlenie  je naozaj na nezaplatenie. Predajňa obchodného zastúpenia ORLIK v Hornej Strede.

 

Nie je výnimočné podľahnutie túžbe po lacnom a výkonnom kompresore. Prečo nie, veď cena sa pohybuje na úrovni až 1/3 tých „značkových“. To by mohla byť aj dostatočná odpoveď, prečo to tak je. Ale radšej zopakujem to, čo už mnohí vedia: Nie všetko čo sa prezentuje a vyzerá ako najlepšie aj ním je. Nie som zástancom "značkovosti" ale zvlášť pri mimoriadne nízkych cenách treba kúpu naozaj zvážiť a vôbec najlepšie je nepodľahnúť neosvedčeným možnostiam. Lebo už pomerne krátky čas však môže zmeniť výhodnú investíciu na zlú kúpu. Kompresor by sa mal kupovať jednoducho tam, kde je a dostatočná odbornosť a garancia.

 

Výkon

Praktické skúsenosti používateľov po čase neraz odhalia, že výkon je nedostatočný a s odstupom času by si radšej priplatili  za o niečo výkonnejší stroj.

Bolo preukázané, že odporúčaná výkonová rezerva nového stroja je obrovskou výhodou, ktorá sa prejaví krátko po kúpe. Prevádzka špecifických strojov, distribúcia vzduchu na vzdialené miesto výkonu prác a niekoľko „drobností“ má celkom zásadný význam pre pozmenenie tabuľkových hodnôt, ktoré vyzerajú v realite inak, ako na papieri. Všetky komponenty je nutné chápať ako systém a nie samostatné výrobky. Pokiaľ predajca bude viazať pozonosť len na predávaný kompresor, jeho technické parametre a cenu, zvýšte ostražitosť. To je práve to, čo by malo byť varovnou kontrólkou.

 

ingesol

Pneumatická píla typ A Ingersol z roku 1927, pneumatický motor Ingersoll Rand, výrobca Reed-Prentice Corporation Worcester, Massachusetts (USA) výkon 4HP. Foto Ján Ambrož, píla je ako jeden z troch exemplárov na svete v zbierkach zámku Ohrada (ČR).

 

Každý stroj je tak kvalitný, akú kvalitu mu dovolí mať výrobca a predajca. Aj ten najkvalitnejší stroj je stále len strojom, teda zariadením zloženým zo súčiastok, ktoré podliehajú rôznym vplyvom, najmä opotrebeniu. Použité komponenty, materiály, prevedenie prác, ale aj správne používanie, údržba a dostupnosť náhradných dielov robia v spolupráci s celou škálou parametrov tak často skloňovanú kvalitu. U pri zariadeniach ktoré vyžadujú vyššie investície a je u nich technologická previazazanosť s viacerými systémami v prevádzke treba obzvlášť pozorne zvážiť voľbu hlavného pohoného agregátu.

 

Častou otázkou je, čo by som mohol odporučiť. Žiaľ, nemôžem odporučiť to, čo nepoznám. K takým výrobkom nemôžem zaujať objektívne stanovisko. Preto túto otázku pozmením v tom zmysle, čo prešlo veľmi prísnym výberom a má to, čo očakávam od kvalitného výrobku na základe skúseností a pokúsim sa o odpoveď:

 

Posudzované boli viaceré možnosti a to nie len  parametrami, ale konkrétnym použitím konkrétnych strojov. Stroje ktoré som hodlal používať boli vyskúšané na zariadeniach kolegov remeselníkov. Tieto možnosti boli sklamaním, pretože sa jednalo o slabšie kompresory. Tie ktoré som vyskúšal, neboli dobrým riešením. A vyskúšať "všetky" zasa nie je možné.

 

Nechcem sa dotknúť iných výrobcov, alebo značiek, ale v niektorých prípadoch je voľba výrobku povestnou ruskou ruletou. Bude fungovať dlho, dobre a aký je servis a podpora produktu po dlhšej dobe? Veľmi rád by som pomohol  prípadným záujemcom o stroje a zariadenia. Často totiž dostávam telefonickú požiadavku na pomoc, ale to je u toho nepoznaného ťažké, ak nie priamo nemožné. Moja skúsenosť okrem tých zlých, je len s kompresorom, ktorý som mal možnosť testovať takmer pol roka a tu sa môžem naozaj zaručiť.

 

IMG_5063

Tento kompresor patrí medzi tie, ktoré nájdu uplatnenie v remeselníckej dielni. Naopak - píla ktorá je položená na kompresori žiaľ nespĺňa súčasné bezpečnostné normy a nie je vhodná pre zariadenie prevádzok.

 

Sitom výberu prešiel kompresor ORLIK PKS 40/300/12 z prémiovej rady ORIGINAL s použitím do náročných až priemyselných prevádzok s trvalou prevádzkou. Toto je dielenský kompresor, ktorý nesklame a ak by aj mal nejaké problémy, ich riešenie je  jednoduchšie, ako niekoľko lacnejších riešení avšak bez predajno - servisného zázemia a ľudí ochotných pomôcť používateľovi svojho produktu.

 

Najprv pár slov o spoločnosti: Výrobné družstvo ORLIK Compressors má dlhú tradíciu (vyše 60 rokov) a služby aj ponuka zariadení je vysoko hodnotená tými najnáročnejšími spotrebiteľmi. Pokiaľ by mal niekto problém s výberom, v prípade spoločnosti Orlík rozhodne neurobí prešľap. Zariadenia aj poradenstvo je na tej navyššej úrovni a zákazník nemusí mať obavu, že mu nebude venovaná dostatočná pozornosť. Naopak, odborný personál posudzuje použitie a veľmi dobre pozná nároky a možnosti nie len veľkých firiem a priemyselných prevádzok ale aj remeselníkov, alebo hobby používateľov. Zapamätajte si, že kompresor je len jedným článkom systému. Nie len stroj, ale komplexné riešenie systémov, poznanie vzájomných súvislostí a špecifické riešenia spoločne so spätnou väzbou sú zárukou spokojnosti.

 

Kompresory ORLIK majú aj v prípade starších zariadení na bazároch pomerne vysoké ceny, v porovnaní s inými značkami. Dôvod je jednoduchý: Predajcovia vedia čo predávajú a kupci vedia čo kupujú. U kompresorov Orlík platí, že aj k desiatkam rokov starým zariadeniam sa dajú zaobstarať náhradné diely.

 

Osobne môžem u spoločnosti ORLIK pochváliť veľmi ústretové jednanie, za ktorým nie je len záujem predať. Na základe inštruktáže aj doplnkových rozhovorov môžem povedať, že nie len poznanie predávaných strojov ale aj spätná väzba a riešenie problémov robia svoje. Všetky predpoklady, pripomienky a návrhy, overilo praktické použitie v priebehu pol roka. Zameranie bolo predovšetkým na použitie pneumatickej píly a v tomto článku sú fotografie z reálnych zákazok, teda žiadne prerezanie polienka. 

 

Kompresor  ORLIK PKS 40/300/12  bol skúšaný na konkrétky účel. A to na vhodnosť použitia pri tvarovom opracovaní dreva, obzvlášť na reťazové píly.  Práve reťazové píly sú najnáročnejšie na spotrebu vzduchu a rozhodne sa vyplatí v prípade použitia reťazových píl siahnuť po naozaj výkonnom kompresore s dostatočne veľkým vzdušníkom. Najprv boli vykonané skúšky s kompresorom s tlakom 10 bar, čo je logické, pretože takýto tlak vyžadovali reťazové píly. Žiaľ toto riešenie sa ukázalo ako nedostatočné, pretože tlak 10 bar je tlakom pracovným a  ten bol dosiahnutý len pri maximálnom natlakovaní. Po jeho poklese sa znížil rezný účinok na neúnosnú mieru. Zástupca spoločnosti Orlík odporučil kompresor 12 bar a s vyšším výkonom motora a objem dodávaného vzduchu riešiť väčším priemerom hadice. Odporučenia sa ukázali ako opodstatnené, pretože vyšší tlak sa dá regulovať, rovnako ako objem. Kompresor je teda vybavený viacerými koncovkami, kde má každá tlak upravený na predpísané hodnoty, pričom kompresor má aj onu výkonovú rezervu.  Skúsenosti kvalitného predajcu sú ozaj na nezaplatenie.

 

Predstavený bol kompresor, ale čo zmienené píly, ak už je reč o tvarovom opracovaní dreva? Výber na základe značky je tak trochu skresľujúci parameter a v pneumatických pílach aj tak s takýmto zámerom neuspejeme, pretože "známe značky" tieto píly nevyrábajú. Ale to vôbec nevadí. Ono totiž všetky výrobky sú z materiálov, ktoré  majú konštrukčné a funkčné limity, ktoré napriek maximálnej optimalizácii a vylepšovaniu nepresiahnu. Dôvodom je, že pre všetky zariadenia platia zákony fyziky, chémie, mechaniky, matematiky. Čiže tvrdenia typu že toto je predsa „značka“ a preto sa s uvedeným zariadením dá urobiť všetko a bez problémov až tak doslovne neplatí. Ako bolo uvedené, v prípade reťazových píl teda nemôžeme vsadiť na "známe" značky ale už môžeme vsadiť na overené.

 

Zhoda s normami EU.

Súčasťou návodov býva aj prehlásenie o zhode s európskymi normami. Takto vybavené zariadenie pôsobí dôveryhodne, pretože máme akúsi „záruku“ že všetko je tak, ako byť má. Vyvediem Vás z omylu. V jednom návode nemenovaného zariadenia bolo až 6 zásadných chýb! Bežné je, ak takýto návod obsahuje jednu chybičku, prípadedne dve, alebo tri. Nemyslím tým gramatické chyby. Čo ak je chyba taká, že znenie v návode odporuje použitiu, na aké je na inom mieste návodu stroj priamo určený? Aj to sa občas stane, spravidla je to chyba prekladu. Niektoré návody (a stroje) môžu byť zastaralé a aj napriek návodu a vyhláseniu o zhode by nemali byť predávané. A toto sa týka aj jednej z testovaných  reťazových píl.

 

IMG_5773

Píla Zanon Diamant bola testovaná niekoľkými rezbármi. Výkon bol s prívodnou hadicou prerezu 9 mm mierne nedostačujúci, čo rieši svetloť 13 mm. Píla však nesĺňa súčasné bezpečnostné predpisy. K testovaniu bývajú prizvaní  aj externí testovači, v tomto prípade Jan Ambrož a Hana Kaplanová.

 

Pneumatická píla Zanon Diamant 10, mala k návodu priloženú „zhodu“ avšak pri podrobnejšom posúdení sa ukázalo, že zastaralú. Výrobok takmer celé desaťročie nespĺňa aktuálne legislatívne požiadavky a nemal by sa predávať, ale predáva sa prakticky v celej európe. Treba spomenúť, že predajcovia mali cca dvojročné „prechodové obdobie“, než nadobudlo nové znenie plnú účinnosť.

 

Aj pneumatická reťazová píla musí mať podľa súčasnej legislatívy nie len ochranu ľavej ruky, ale táto ochrana musí mať aj funkciu brzdy reťaze. Prípadní predajcovia – neľakajte sa. V tomto len konštatujem stav na základe faktov, v žiadnom prípade nevykonávam podnety na orgány dozoru. Upozornenie dostane len predajca, alebo výrobca a je na ňom ako sa s vzniknutým stavom vyrovná.

 

IMG_2523.1

Alternatívou je napríklad píla Lisam SkyMan, ktorá však vyžaduje externé mazanie. 

 

Reťazové píly v pneumatickom prevedení nedosahujú hmotnosti 2 kg. Je síce pravda, že výkonovo nemôžu konkurovať výkonnejším benzínovým pílam a nie sú vhodné na dlhé, alebo hlboké rezy, ale pri povrchovom tvarovom opracovaní sôch v dielni a krátkych rezoch majú viacero výhod. Testovanie bolo realizované z dôvodu opracovania materiálu pri upnutí v hrotoch CNC frézy. Tu je pre stiesnený priestor potreba ozaj ľahkých a malých píl a o tom, že benzínové píly v dielni sú neprípustné ani nehovorím.

 

Metodika testovania

Tvrdé praktické skúšky a viacero testovačov. Úlohou (okrem iného) je posúdenie strojov a zariadení a ich objektívne zhodnotenie. Podieľam sa na vzniku štandardov, normatív, pracovných metodík a na základe zmlúv testujem stroje a zariadenia ako profesný expert so zameraním na tvarové opracovanie dreva (predvýrobné testovanie, funkčná optimalizácia parametrov, testovanie na základe požiadavky). Táto činnosť je niečo celkom iné ako „rýchlotesty“ pre účely natočenia videa, alebo napísanie článku. Testovanie trvá spravidla 3 mesiace (v niektorých prípadoch aj dlhšie a prebieha v reálnej prevádzke). V čom je takéto testovanie iné? Testy ktoré nájdete na internete sú spravidla účelovo natočené a preto zariadenia nejavia výraznejšie znaky opotrebenia. Stroje sú v tom lepšom prípade vyskúšané na základné druhy prác a tak je napríklad s pílkou prerezaná doska a s hoblíkom ohobľovaný hranol. Tak sa môžeme dozvedieť, že pílka reže a hoblík hobľuje. Pri takomto krátkom posúdení majú výrazné zastúpenie predsudky a povrchné dojmy. Niekedy sa hodnotenie podarí, niekedy nie. Prakticky nikdy nejde v prípade internetových testov  o reálne nasadenie do výroby. Preto vo väčšine prípadov demonštrátor zariadenie len drží v rukách, alebo sú použité zábery na stroj v pokoji a chýbajú výrobky, kde bol stroj použitý. Preto je pre účely testovania vypracovaní metodika, ktorá dokáže odhaliť aj skryté vlastnosti produktu a to v dlhodobejšom časovom úseku. Socha na obrázku bola zhotovená s výrazným použitím pneumatickej reťazovej píly, pneumatickej priamej brúsky a kompresora.

 

IMG_3749

Socha Jozefa Miloslava Hurbana v životnej veľkosti je zhotovená s použitím 3D technológií, CNC frézy, pneumatických zariadení aj ručnej práce.

 

Zákazník v skutočnosti nekupuje technické parametre, ale to, čo dokáže konkrétny výrobok (v spolupráci s pracovníkom) reálne vyrobiť. V tomto článku sú použité výlučne overené stroje a nástroje, ktoré boli otestované pri reálnom produktívnom použití. Výsledky práce môžete posúdiť a je možné, že podobných výsledkov môžete dosiahnuť aj Vy.

 

 

Andrej Irša

 
svetelsky-oltar-3.jpg
  rez-module-bottom
orlik

Odber noviniek

forcefetish.netforcefetish.net adultload.ws javslon.com amateur sex mobileadultload.ws javslon.com amateur sex mobile

REZBÁRSTVO.SK

Rezbárstvo.sk je portál, kde nájdete  informácie o nástrojoch, materiáli podujatiach a autoroch. Nedajte sa zmiasť názvom portálu, pretože okrem rezbárstva  sú tu užitočné informácie z viacerých oblastí. V krátkom čase pribudnú nové funkcie v profiloch registrovaných, kde môžete umiestniť svoje videá, fotografie a iné zaujímavosti a to celkom zadarmo. Registrácia trvá len pár minút.

    Pripravujeme

    · Arbortech Mini Grinder
    · Rukoväte dlát
    · Ako sa brúsia dláta
    · Lup, na aký sa nezabudne

 


 

 

Vydáva

A-studio Andrej Irša
Posledná atualizácia: 23. novembra 2018
Vychádza nepravidelne

 

ISSN 1338-3728


 

 

drotaria