Články
3D EXPO Bratislava 2018 Tlačiť E-mail

IMG_4292V dňoch 30. novembra až 1. decembra sa uskutočnil tretí, ale inak prvý oficiálny ročník výstavy 3D EXPO v Stredisku kultúry Bratislava - Nové Mesto. Jednalo sa o najväčšiu špecializovanú výstavu 3D technológií na Slovensku. Výstava mala síce komornejší formát, čo na druhú stranu umožnilo celkom dobre posúdiť ponuky vystavovateľov a naplno sa venovať získavaniu dôležitých inormácií.

Kto odolal po príchode k pomyselnej novostavbe vábeniu zohrievaných klobások, langošov a zemiakových placiek kúsok za pokladňou (vstupné len symbolické  1€), ocitol sa vo vestibule pred voľbou, či vstúpi priamo do hlavnej sály, alebo bočnej galérie, kde sa rozprestierala celkom zaujímavá inštalácia firiem. Prvou  bola značka Colido, s ponukou ôsmich typov tlačiarní pre domácnosť  a jednou industriálnou. Podľa CEO Colido Slovensko/Česko Richarda Kováča sú tlačiarne Colido vyrábané priamo pre potreby škôl a okrem tlačiarní je v ponuke aj certifikovaný filament rovnakej značky.

IMG_4351

Nedalo sa prehliadnuť stánok 3D dimension. Spoločnosť so svojimi tlačiarňami Quadron a službami predstavovala top ponuku. Veď posúdte sami: Tlačiareň s tlačovým fornátom rovný meter kubický, alebo ponuka realizácie ozaj rozmernej tlače, hoc aj vo formáte postavy životnej veľkosti. Medzi realizovanými je napríklad  model logistického centa Amazonu, busta prezidenta Andreja Kisku, alebo socha Jiřího Wolkra v životnej veľkosti, ako predloha pre sochu z bronzu v Prostějove. Zdá sa Vám, že ste o tejto soche zaregistrovali nejakú informáciu? Áno, jedná sa o predlohu tej sochy, ktorú sexuálne zneužili dvaja mladíci. Spoločnosť predstavila aj koncept tlače budov a že to myslia vážne, dokazovalo aj vytlačené rameno budúceho zariadenia, ktoré na výstave bolo tiež.

IMG_4267

IMG_4264

Po príchode do hlavnej sály, nadchla každého nadšenca nádhera, v podobe ponuky prakticky najvýznamnejších dodávateľov tlačiarní, spotrebného materiálu a náhradných dielov a v drvivej prevahe priamych výrobcov.  Na výstave nemohla chýbať tlačiareň Original Prusa i3 MK3 a novinka Original Prusa SL 1 od hádam najznámejšieho výrobcu 3D tlačiarní na svete.

IMG_4276

Veľmi zaujímavý bol stánok TruDi, pretože každá z trojice prezentovaných tlačiarní robila niečo iné. Prvá tlačila, druhá vypaľovala laserom, tretia mala funkciu frézovania. Niet sa čo čudovať, že výrobca sa spokojne usmieval, pretože toľko variability, toľko základných kovových komponentov za takú priaznivú cenu malo svojich obdivovateľov. Vystavovateľ a zároveň výrobca najprv robil tajnosti s tým, kde sa v ňom berie taký vývojársky potenciál, ale podarilo sa mi vymámiť, že to má niečo spoločné s vývojom vojenských technológií, uznáte sami, že mlčanie je asi na mieste. Čo ale povedať môžem je, že dôvodom bola vlastná nespokojnosť s ponúkanými riešeniami, ktorých sa mu po krátkom čase odporúčalo niekoľko a také zariadenie čo by niečo aj vydržalo sa nakoniec rozhodol vyrábať sám.

IMG_4349

Najväčšie zastúpenie tlačiarní delta systému vo viacerých stánkoch mala česká spoločnosť Trilab. Zaujímavosťou je, že tlačiareň Delti od Trilabu bola uvedená aj na viacerých ukážkových vzorkách predajcov filamentov, čo nie je len taká náhoda. A nie náhodou, ale po dlhodobom zvažovaní mám od tejto spoločnosti aj svoju Deltinu. Síce radu L ale s výbavou radu X. Líder spoločnosti Michal Boháč prestavil na pódiu príbeh spoločnosti, ktorý onedlho predstavím formou samostatného článku spolu s podrobnejším rozborom možností tlačiarne a tlače. Delty na rozdiel od karteziánskych 3D tlačiarní vedia lepšie pracovať s vertikálne riešenými objektami, ktorými sochy nepochybne sú. Tlačiarne Delti sú výrobkami, ktoré budú mať špeciálnu podporu pre sochárov, pretože sú použité pri vývoji pracovných metodík, ktoré budú mať medzinárodnú  pôsobnosť.

IMG_4323

Miroslav Reťkovský v stánku MiRe je majiteľom spoločnosti, ktorá zrealizovala ako prvá na Slovensku 3D skenovanie prezidenta Andreja Kisku. Originálna startupová záležitosť - skenovacia kabína vyrobená na Slovensku síce nebola prítomná, ale aj tak som rád, že bola možnosť vidieť jej výstupy a mohol som sa osobne porozprávať s človekom, ktorého realizácie sú mi veľmi blízke.

Usmevavý personál spoločnosti Plasty Mladeč ponúkal filamenty, ktoré sa tešia zaslúžene čoraz väčšej obľube.  Nechýbala ponuka jednej z piatich najväčších svetových výrobcov filamentov - česká spoločnosť Filamentum, alebo novinka - Prušament od spomenutého výrobcu  3D tlačiarní.

IMG_4348

Filamenty boli k dispozícii vo viacerých stánkoch, ale okrem výrobcov musím spomenúť stánok Material pro 3D. Tu bol výber spomedzi viacerých možností a to vrátane skúšobných bezplatných vzorkov. Kombinovanú ponuku filamentov, tlačiarní a iného spotrebného materiálu predstavila spoločnosť 3DeS s.r.o. 3D filamenty.sk. Spoločnosť vie ponúknuť aj 3D skenery Einscan od spoločnosti Shining, ktoré sú v súčasnosti pravdepodobne cenovo najvýhodnejším 3D skenovacím riešením pre ručné skenovanie postáv, búst a predmetov, v dostatočnej kvalite.

IMG_4358

Steffano Štefana Kadúcha je dizajnovo zameraná firmička, ktorá reprezentovala spotrebiteľov. 3D tlač využíva na tvorbu foriem pre odlievanie do betónu, alebo výrobu prototypov. Dielňa je zameraná aj na zhotovovanie štítkov, menoviek, dizajnových doplnkov a exteriérového a interiérového mobiliáru. Samozrejme na báze osobitých solitérov a nie bežnej priemyselnej produkcie.

S pohľadom do nedávnej minulosti by som zhodnotil súčasný stav vývoja 3D technológií tak, že pomaly ale s istotou sú prekračované hranice hier spotrebiteľov smerom k profesiónálnemu využitiu. Čoraz viac sa medzi vytlačenými exponátmi objavujú nie len z internetu stiahnuté predlohy, ale aj autorské diela a technicky, či dokonca výtvarne náročné realizácie. Dá sa očakávať, že sa budeme stretávať na výstaviskách so zaujímavými projektami.

Výstava 3D EXPO má vzor v českom podujatí rovnakého názvu a do Bratislavy mal prísť aj jeho zakladateľ Petr Bláha. Žiaľ pre chorobu  prísť nemohol.  Podujatie  patrí medzi výnimočné, pretože sa venuje perspektívnemu zameraniu, ktoré má čoraz viac záujemcov. Možností priameho stretnutia spotrebiteľskej komunity s dodávateľmi je však ako šafránu. Výhodou takýchto výstav je, že vystavovatelia nie sú primárne zameraní na priamy predaj tovaru, ale predovšetkým na komunikáciu s potenciálnymi zákazníkmi a zástupcami médií. Predvedenie výrobku, porovnanie parametrov, bezplatné vzorky materiálov, prednášky sú tým, žo na internete nenájdete, ale musíte zažiť osobne.  Chcem sa týmto poďakovať organizátorom, že sa podujali na takúto činnosť, ktorá má mnohé úskalia a zaslúži si nie len uznanie, ale aj podporu.  Tou môže byť aj Vaša účasť v budúcich ročníkoch. Na podujatí som mohol byť len v piatok, pričom sobota mala byť návštevnícky atraktívnejšia, čo ale nemôžem posúdiť.

 

Andrej Irša

 
svetelsky-oltar-3.jpg
  rez-module-bottom
orlik

Odber noviniek

forcefetish.netforcefetish.net adultload.ws javslon.com amateur sex mobileadultload.ws javslon.com amateur sex mobile

REZBÁRSTVO.SK

Rezbárstvo.sk je portál, kde nájdete  informácie o nástrojoch, materiáli podujatiach a autoroch. Nedajte sa zmiasť názvom portálu, pretože okrem rezbárstva  sú tu užitočné informácie z viacerých oblastí. V krátkom čase pribudnú nové funkcie v profiloch registrovaných, kde môžete umiestniť svoje videá, fotografie a iné zaujímavosti a to celkom zadarmo. Registrácia trvá len pár minút.

    Pripravujeme

    · Arbortech Mini Grinder
    · Rukoväte dlát
    · Ako sa brúsia dláta
    · Lup, na aký sa nezabudne

 


 

 

Vydáva

A-studio Andrej Irša
Posledná atualizácia: 23. novembra 2018
Vychádza nepravidelne

 

ISSN 1338-3728


 

 

drotaria