Novinky
Sedenie na NESEDE Tlačiť E-mail

neseda__kpia__kpiaKeď pracujeme, venujeme pozornosť všetkým veciam okolo seba. Nástrojom a vybaveniu dielne, priestorom, autu, aj softvéru. Jednu z najdôležitejších vecí však máme pod zadkom a tak si možno ani neuvedomíme, že práve pracovná stolička je to, čo si tiež zaslúži pozornosť. Ako si vybrať?


Základný pohľad

Najprv si musíme rozobrať režim, v akom pracuje remeselník, výtvarník, alebo umelec. Ako dlho v súvislosti so svojou činnosťou sedí? Potrebuje vôbec kvalitnejšie sedenie, alebo stačí tá najlacnejšia stolička?  Doby, keď remeselník pracoval takmer výlučne v dielni, alebo ateliéri sú nenávratne preč. Nové technológie však menia staršie spôsoby práce. A tak mať len kvalitné dielenské nástroje náročnejším remeselníkom už nepostačuje.

Tí, čo vykonávajú činnosť profesionálnu a produktívnu, musia v zmysle legislatívy venovať aj nemálo času spracovaniu údajov, korešpondencii, zisťovaniu, porovnávaniu a vôbec všetkému, na čo sa používajú súčasné technológie. Lenže aj kreatívne odvetia sú v mnohých prípadoch v priamom vzťahu s používaním virtuálnych technológií čo už dávno nie je len doplnok činnosti, ale plnohodnotná práca, doplnená o odpočinkové odreagovanie.

Najprv základná otázka: Koľko asi strávim sedením denne hodín? Ráno je to spravidla jedna hodina. Nejaký článok ku kávičke, nejaká korešpondencia, nahratie dát na počítač v dielni. Večer štyri. Zväčša úprava fotografií, modelovanie, písanie textov, korešpondencia, zopár komentov na sieťach. Denne teda strávim na počítači, notebooku, alebo tablete v sediacej pozícii minimálne päť hodín. V dielni pracujem denne cca 8 hodín. V dielni však vôbec nesedím, jedná sa o celodennú prácu na nohách. Práca v sede je teda vhodným doplnením.

Úradník, ak pracuje na stoličke, tak je po príchode do práce odpočatý (doma spal, najedol sa, možno si zacvičil). Režim prác mu tiež spravidla umožňuje istú mieru pohybu a keďže svoju prácu začínal z úplného odpočinku, únava po celodennej práci je postupná. Svojím spôsobom je sedenie pre úradníka síce priamo nutné, ale bežné pracovné stoličky a kreslá sú pre tento typ sedenia dostačujúce, pretože riešia potrebu sedenia odpočatému pracovníkovi. Náročnejší používateľ možno siahne po ergonomickej, tzv. zdravotnej stoličke a nemá výraznejší dôvod byť nespokojný. Pohodlie je však v mojom prípade tak trošku nesprávny parameter. Prečo?

Predstavte si, že ste takmer osem hodín na nohách (lebo obed sa zvykne jesť v sede), ako bolo zmienené vyššie. Zrazu sa ocitnete v pohodlnom sedadle. Pohodlie poskytované kvalitným sedením navodzuje príjemný odpočinkový pocit, ktorému sa po práci ťažko odoláva. Táto reakcia je úplne prirodzená. Telo pri sedení (ale aj pri ležaní) reaguje tak, že pohodlie je impulzom na odpočinok.  Pretože práca na stoličke v mojom prípade nezačína vo fáze úplného odpočatia, ale až po istom fyzickom výkone, je tu aj iná potreba sedenia, ako u pracovníka, ktorý sedí takmer od stavu úplného odpočinutia. Preto ten pracovný útlm, v prípade príliš pohodlného sedenia. Lenže bolo by to tak aj ak by bola ďalšia činnosť po práci aktívna? Nie. S vysokou pravdepodobnosťou by sa výkon po práci prispôsobil športovej aktivite, aktívnemu odpočinku na záhrade a bol by dostatočný aj na iné formy záťaže. Ono totiž, po práci v dielni sa mi ešte vyslovene leňošiť aj tak nechce a práca iného druhu je vyhovujúca.

IMG_6172

Máte dojem, že sa tu hrbím nad tabletom? Zdanie klame. V skutočnosti som opretý o výnimočný typ operadla, ktoré robí činnosť príjemnejšou.

IMG_6170.1

Na sedadle naozaj záleží.

V mojom prípade, ak sa sám neuvediem do „odpočinkového stavu“ tak v pohode udržím pri zmene druhu práce výkonnosť ešte niekoľko hodín. Dôležitá je aj tá zmena, pretože sa prechádza z fyzickej viac na mentálnu činnosť a to organizmus zvláda úplne v pohode.

Keďže pracujem na počítači niekoľko hodín, je dôležité aj ako sedím. Pokiaľ by som mal sedenie príliš pohodlné, tak sa paradoxne dostaví únava rýchlejšie. Pohodlie pri sedení po stojatej práci dáva telu pokyn k odpočinku. Preto som v minulosti intuitívne praktikoval voľnejšie sedenie, pre ktoré som nemal iné vysvetlenie ako to, že mi vyhovuje. Je to neustála zmena pozícií, ktorú si doma môžem dovoliť.

 

Výber

Pri potrebe novej stoličky som sa cielene zameral na produkty, ktoré by umožnili sedenie podľa vlastných sedacích návykov aj podľa potrieb práce. Prirodzene, zaregistroval som pojmy ako aktívne sedenie, dynamické sedenie, alebo zdravotné stoličky. Lenže.

Ponúkané možnosti boli už na prvý pohľad úzke, s podrúčkami a kývavé všetkými smermi. Výhoda? Pre niekoho možno. Ale na základe osobnej skúsenosti mi vyhovujú stoličky bez podpierok rúk, ktoré nie sú ani pre iných vždy výhodou. Sám predsa viem ako sedím. Málokedy rovno a rozhodne nie ako tie usmevavé demonštrátorky v reklamách s chrbticou vyrovnanou ako pravítko a hlavou vztýčenou ako pštros. Som predsa chlap. To by ešte tak chýbalo cudne mať prekrížené nohy cez seba a vrtieť panvou... Potrebujem sa predsa poriadne rozvaliť, veď som doma.

Nie je preto prekvapením, že pozornosť pri hľadaní na internete upútala stolička NESEDA. Už na prvý pohľad zaujala netradičným názvom, aj dizajnom. Nedal sa prehliadnuť extrémne široký sedák bez podrúčok a úzke operadlo, čo zaujalo avšak vyvolávalo aj pochybnosti.

Podrobnejšie informácie sú dostupné na stránkach produktu (kliknite).

Predstavenie stoličky bolo tým, čo rozptýlilo počiatočnú nedôveru, pretože takmer všetko na NESEDE mi v jej predstavení sedelo.

Musím uznať, že paradoxne pri pohodlnom sedení po celodennej práci na nohách sa v prípade použitia pohodlných typov stoličiek dostavuje pomerne rýchla únava. Neúmerne rýchlo sa stráca výkon, znižuje sa sústredenie. Telo dostáva pokyny na pretiahnutie chrbtice, zmenu pozície sedenia. Toto ale ani tie najpohodlnejšie stoličky veľmi neumožňujú.

Že by NESEDA bola pre moju prácu a sedavé návyky vhodná?

Chýbalo len jedno – vyskúšať ju osobne.


Funkčnosť

Akékoľvek „zdravé“ sedenie, pri dlhšom sedení vo viacmenej rovnakej pozícii tak či tak zdravé nie je. Koncept NESEDY ako variabilného a mimoriadne prispôsobivého sedenia prináša úplne nový rozmer práce, kde nemáte pochybnosti o tom, či sedíte správne, alebo nie. Sedíte jednoducho tak, ako Vám to práve vyhovuje. Tým, že sedíte stále inak, intenzívna záťaž exponovaných partií nemá šancu sa výraznejšie prejaviť.

Funkčnosť u NESEDY je priam exelentná. Kto si zvykne sedieť na Nesede, asi už nebude mať veľa dôvodov, alebo túžbu hľadať niečo iné. Treba si ale uvedomiť jedno: Jedná sa naozaj o pracovnú stoličku na aktívnu činnosť, nie na leňošenie. NESEDA umožňuje rýchlu zmenu polôh a to bez toho, že by by reagovala na úplne každý pohyb, tak ako je to u niektorých ergonomických stoličiek a kresiel. Taktiež nie ste zaborení do hlbokej vrstvy mäkkej hmoty, z ktorej sa Vám už nechce ani vstať.

IMG_6192IMG_6186

IMG_6189IMG_6184

Sedím tak ako chcem a ako môžem. Poučky o sedení a ich dodržiavanie  ponechám iným.

Stolička má veľkú stabilitu, ktorá umožňuje sedieť tak ako chcem. Sedím rovno, v tureckom sede, s nohou, alebo nohami vyloženými na počítačovom stoli, so stoličkou otočenou naopak, v podrepe, s jednou nohou pod zadkom, na bok s opretím o operadlo. Veľmi často si masírujem chrbát obtieraním o úzke operadlo, ktoré je v hornej časti hladké. Alebo sa uvoľnujem rozpažením a prehnutím cez operadlo.

Zistil som, že je naozaj najlepšie také sedenie, ktoré nezaťažuje, uvoľňuje, ale zároveň neuspáva. Také, kde si sedím tak ako chcem a ako mi práve vyhovuje. Také sedenie, pri ktorom vystriedam toľko póz, že žiadna z nich ma dlhodobo nemamáha.

 

Špeciálny účel

Dnes už konštrukcia stoličiek s rôznou mierou funkcionality nie je ničím výnimočným. Preto je dobré vedieť si vybrať takú možnosť, ktorá najlepšie napĺňa konkrétne očakávania. Ono totiž práca na počítači nie je ako práca na počítači. Práca na texte sústreďuje pozornosť do niekoľkých bodov a je viacmenej monotónna. Práca na fotografiách a pri spracovaní 3D grafiky využíva oveľa viac plochu a taktiež vyžaduje nie len zmenu veľkosti objektu na obrazovke, ale častejšie aj zmenu odstupu od monitora. Ak sa jedná o prácu kombinovanú s tabletom, počítačom, alebo sledovaním ďaľšieho monitora, máme tu potrebu pozícií, ktoré nám bežné pracovné stoličky neposkytnú. Napokon, výnimočnou už nie je ani práca na ozaj veľkých monitoroch s niekoľkými vedľa seba, alebo nad sebou otvorenými oknami, alebo práca na viacerých monitoroch, pričom je využívaná aj dotyková obrazovka, pero a shutle jog. Sú tu ešte doplnkové veci pre prácu s počítačom, ktorých obsluha má tiež svoje nároky.

IMG_6159

Sme obklopení technológiami, kde je variabilita sedenia obrovskou výhodou.

Bežné boli donedávna len tlačiarne. Teraz sa však používajú v spolupráci s počítačom aj 3D tlačiarne a 3D skenery. Stolička na kolieskach dokáže odsunutím z jedného pracovného stanoviska k druhému zabezpečiť nie len rýchly presun, ale aj vhodnú výšku na konrolu tlače, alebo aj pohodlnejšiu realizáciu skenovacieho procesu. Vhodná je automatická aretácia pri záťaži. S použitím vhodnej stoličky sa dá urobiť aj vlastné autoskenovanie. Napríklad pri vystrúhaní špecifickej grimasy (alebo pózy) hneď a teraz, keď niet k dispozícii figurant.

Ozaj, ako môže výrobca vedieť, že potrebujem aj skenovaciu stoličku, kde nebude prekážať obrovské operadlo zakrývajúce pol sediaceho modelu? Nie, to výrobca predsa nevie, to viem len ja. Preto naozaj nemôžem vyberať podľa odporučení výrobcov, ktorí síce nevedia čo a ako robím, ale tvrdia, že ich výrobok je najvhodnejší.

V NESEDE mám zhmotnenie niekoľkých veľmi špecifických potrieb. Z uvedeného je zrejmé, že nároky na sedenie sa s postupom času menia a vhodná výbava nie len uľahčí prácu, ale môže aj výrazne ušetriť čas a peniaze. No a teraz si predstavte, že niektoré veci, ktoré som uviedol máte urobiť na stoličke s veľkým operadlom a podrúčkami.

 

Negatíva

Som náročný spotrebiteľ a viem, že aj ten najlepší výrobok má vždy nejaké nedostatky. A má ich aj NESEDA. Stoličke chýba možnosť rýchleho odstránenia operadla. To by bolo výhodou pri potrebe prevozu stoličky, pretože s nasadeným operadlom sa jedná o veľmi neskladný výrobok. Taktiež pre skenovanie a fotenie, na ktoré stoličku používam by bolo žiaduce jednoduché odstránenie operadla v prípade potreby, ktorá nie je ozaj výnimočná.

Osobitou stránkou je šitie. Bývam v regióne, kde fungujú dodávateľské firmy pre automobilový priemysel. Aj sused je majiteľom firmy, ktorá zamestnáva vyše sto šičiek. Preto poznám kvalitu prác, akú vedia dosiahnuť už v základnom štandarde. Žiaľ, u NESEDY je prevedenie šitia v mojom exemplári horšie ako v tých novších, pretože spoločnosť medzičasom zmenila dovávateľa prác. Inak by tu neobstál ani argument ručnej práce, ktorá podľa niektorých názorov nemôže byť porovnávaná so strojovou. Ale predsa len môže. Šičky dokážu totiž ručne pracovať tak presne, že ani ručné šitie nemá výrazanejšie nedostatky. Ak sa pozrieme na šitie u NESEDY, tak je urobené viditeľne krivo už na prvý pohľad. Celkom jednoznačne nie je v súlade s inak prémiovou kvalitou výrobku. Tých čo vedia kvalitu posúdiť aj po tejto stránke nie je málo a nerovnosť šitia je dosť výrazným vizuálnym vnemom. V súčasnosti by malo byť šitie v poriadku, ale test je test.

IMG_6121IMG_6122

IMG_6123IMG_6125

Nedostatky v šití sú zrejmé na prvý pohľad

Drobný nedostatok je aj v spôsobe uchytenia čalúneného segmentu v operadle, čo je realizované vlepením s pomocou silikónu. Vlepený segment vypadol pri bežnej manipulácii a tým bolo odokryté aj riešenie záhybov čalúnenia na sololite, ktoré tiež nepôsobí najlepším dojmom. Aktívny spôsob sedenia vplýva výraznejšie na záťaž materiálov, ktoré by pri klasickom prevedení obstáli, no u NESEDY práve extrémnejšie sedenie kladie vysoké nároky na použité materiály. Po takmer polročnom používaní sa preukázalo výraznejšie zosedenie niektorých častí. Možno sa prejavilo aj predchádzajúce používanie, pretože sa jedná o demonštračný kus, ktorý bol predvádzaný na výstavách a prezentáciách. Prekvapivo je na zosedenie náchylnejší stredový pásik v sedáku a aj v operadle, pričom sa uvedené až tak netýka celej plochy sedáku. Existuje niekoľko možností riešenia. Medzitextília, materiálový sendvič, použitie iného druhu PUR peny. Sú to všetko veci riešiteľné s odborným technológom. Nebral by som túto vec až tak tragicky. Veď len praktické používanie dokonale preverí výrobok a je dobré, ak sú priebežne odstránené nedostatky.

IMG_6119

Aby nevznikol dojem, že ručné šitie nemôže byť presné aj v jednokusovom výrobku, toto sako je šité s osobným výberom strihu, prevedenia aj materiálov a nemá výraznejšie nedostatky ani na rubovej strane.

Funkčnosť výrobku bola napriek uvedeným nedostatkom preukázaná. Pre skupinu remeselníkov a umelcov sa jedná o výrobok mimoriadne vhodný, pretože zohľadňuje kreatívny spôsob práce, čím je podporený vyšší pracovný výkon.

 

Zopár rád na záver

Kožené poťahy a najmä z umelej kože, nie sú pre prácu najideálnejšie. Sú spravidla šmykľavejšie a pri nižšej kvalite je skôr viditeľné popraskanie, ktoré u textílie pri rovnakej intenzite záťaže viditeľné nie je. U textilií musí pre výraznejší negatívny efekt prísť k predratiu, alebo inému poškodeniu vlákien. To vyžaduje oveľa dlhšiu záťaž, ako popraskanie vrchnej časti kože. Textílie sú však náchylnejšie na mechanické poškodenie. Rizikovými sú rôzne pracky, cvoky, háčiky a iné kovové časti oblečenia a obuvi, predovšetkým módnej. Preto sa obzvlášť pri práci doma zdržíme používania takýchto doplnkov. Napríklad domáce nohavice, papuče a pantofle si vyberáme bez kovových praciek. Napokon, mám osobnú skúsenosť s tým, že pracka na pantofliach sa zachytila o kríž pracovnej stoličky tak nešťastne, že pri prechode popri stoličke som sa takmer zabil. Stolička na zemi, ja vedľa nechápajúc, ako taký malý detail dokáže zavrtieť svetom okolo hlavy.

Pre prácu doma sú vhodnejšie inak zatracované pohodlné elastické tepláky, ako tesné rifle. U textílií je tiež dôležitá odolnosť, ktorá je uvedená číselne v jednotkách „martindale“. Za kvalitnú sa považuje textília, ktorá má hodnotu martindale okolo 100.000, naopak podradné sú látky s hodnotou 15.000-20.000. Na rozdiel od vnútornej peny, kde zákazník na výber nemá a je to vec riešená zo strany výrobcu, je u výrobcov možnosť výberu konkrétnej textílie a to nie len farby, ale aj druhu. U vzorkov býva údaj odolnosti uvedený, prípadne ďaľšie údaje týkajúce sa odolnosti voči tekutinám, zašpineniu a pod. Preto nevyberajte len podľa farby, ale aj podľa iných vlastností. Mobilita je dobrá vec, ale nie vždy je výhrou. Ak máme možnosť meniť kolieska s klzákmi, tak sa tejto možnosti nebráňme. Výmena je rýchla, bez použitia nástrojov. Ak nie sú zakúpené obe možnosti priamo pri kúpe výrobku, pravdepodobne už k dodatočnej kúpe nikdy nepríde.

Cena pre zarábajúceho remeselníka nie je až taká extrémna, ak si uvedomíme, koľko remeselník investuje do vybavenia dielne. Stolička NESEDA nie je len rozmarom, ale účinne uľahčuje prácu. Remeselníci čoraz viac využívajú súčasné technológie a teda aj sedenie je úzko späté s celkovým realizačným procesom. Kvalitné sedenie má opodstatnenie najmä pre tých, ktorí venujú svojej práci naozaj veľa a netrpia dojmom, že kvalinú stoličku si nezaslúžia. Napokon, poznám investície remeselníkov a výtvarníkov do oveľa menej používaných zariadení, ako je stolička.

Ešte bodové zhodnotenie pozitív a možných zlepšení.


Plusy:

 • ojedinetý a perspektívny koncept
 • zujímavý dizajn
 • funkčné riešenie
 • kvalitné vonkajšie materiály
 • odolnosť konštrukcie aj pri extrémnejšom sedení
 • klzáky aj kolieska
 • stabilita
 • veľmi dobrá prezentácia výrobku

Mínusy:

 • obtiažna demontáž operadla
 • nedokonalé šitie
 • nevhodná výplň
 • občasné vŕzganie operadla
 • vyššia cena
Andrej Irša
 
svetelsky-oltar-2.jpg
  rez-module-bottom
orlik

Odber noviniek

forcefetish.netforcefetish.net adultload.ws javslon.com amateur sex mobileadultload.ws javslon.com amateur sex mobile

REZBÁRSTVO.SK

Rezbárstvo.sk je portál, kde nájdete  informácie o nástrojoch, materiáli podujatiach a autoroch. Nedajte sa zmiasť názvom portálu, pretože okrem rezbárstva  sú tu užitočné informácie z viacerých oblastí. V krátkom čase pribudnú nové funkcie v profiloch registrovaných, kde môžete umiestniť svoje videá, fotografie a iné zaujímavosti a to celkom zadarmo. Registrácia trvá len pár minút.

    Pripravujeme

    · Arbortech Mini Grinder
    · Rukoväte dlát
    · Ako sa brúsia dláta
    · Lup, na aký sa nezabudne

 


 

 

Vydáva

A-studio Andrej Irša
Posledná atualizácia: 23. novembra 2018
Vychádza nepravidelne

 

ISSN 1338-3728


 

 

drotaria