Technológia spracovania Tlačiť E-mail
Využitie častí stromu
Sample Image
A– PEŇ (spodná časť)
-je najkvalitnejšou časťou. Má najširšie použitie takmer vo všetkých odvetviach kde sa používa drevo. (stavebníctvo, výroba nábytku, umelecké remeslá, výroba dýh)

B– KOREŇ
-spravidla sa za hodnotný materiál nepovažuje. V umeleckých remeslách a pri výrobe exkluzívnych dýh je naopak veľmi cenenou surovinou

C– PEŇ (horná časť)
-menej kvalitná časť kmeňa má použitie zhodné ako v bode A, treba však zohľadniť uzly po konároch

D– HRUBÉ KONÁRE
-sú často prehnuté, drevo je redšie ale pri vhodnom výbere je upotrebiteľné

E– DROBNÉ KONÁRE
-koncový obrast je použiteľný ako palivo, po rozdrvení ako mulč či do dokompostuZákladné rezy dreva

Sample Image
priečny (transverzálny)
Sample Image
stredový (radiálny)
Sample Image
mimostredový (tangensiálny)            
Vedieť ako materiál rozdeliť, akú kresbu (fláder) a vlastnosti má v jednotlivých rezoch — to sú základné vedomosti potrebné k práci s drevom. Už pri počiatočnej úprave máme na mysli, ako mienine materiál použiť. Pri rezaní nechávame dostatočný prídavok, pretože na čelných stranách  je riziko popraskania najvyšie a po obvode je zasa výrazné zoschnutie materiálu. Tomuto môžeme zabrániť napustením čelných plôch voskom rozpusteným v technickom benzíne, parafínovým alebo ľanovým olejom, prípadne farbou (môžeme použiť staré zbytky farieb, POZOR! - môžeme zmiešať farby len s ohľadom na druh!).  Pri opracovávaní materiálu sami zistíme, že pri reze proti vláknam sa materiál vytŕha a kladie výrazný odpor a tiež spoznáme rozdiely v kresbe. 

Deformácie pri sušení reziva

Sample ImageDeformáciám reziva môžeme zabrániť správnym technologickým postupom sušenia. Drevo by malo byť zrezané v dobe vegetačného pokoja  (po opade listov a pred nástupom asymilácie), teda v zimnom období. Kôra môže byť ponechaná, aby sme zabránili výraznému popraskaniu. Po roku by sa však kôra mala odstrániť pretože hrozí zavŕtanie prípadných škodcov hlbšie do dreva. Deformáciám na obrázku zabránime kladením cez špány vo vrstvách na seba, pričom by jednotlivé vrstvy mali mať rovnakú hrúbku kladeného materiálu. Dôležité je dôkladné vyšpánovanie dreva, cirkulácia vzduchu v miestnosti, alebo zastrešenie v exteriéri.
 

 

 

 

 

 

 

Získavanie dreva

Ako sa k drevinám dostať? Nie je to až také ťažké ako sa na prvá pohľad zdá. Najprv sa spýtame priateľov, suseda a v mnohých prípadoch získame to čo potrebujeme. Mestské aleje a parky potrebujú údržbu. Ich výsledkom sú často veľké kusy dreva, ktoré skončia v spalovniach. Takéto drevo sa dá veľmi lacno získať. Odstránenie poškodených stromov po búrke alebo víchrici, likvidácia zelene, ktorá ustupuje výstavbe - to sú všetko príležitosti na výhodný nákup. Ďalšou z možností je nákup v špecializových predajniach, od správy lesov, ciest, železníc a telekomunikácií. Takže skutočne stačí mať len otvorené oči a nebáť sa spýtať. Najlepšie sa získa drevo z miest, kde nie je materiál vhodný na priemyselné spracovanie z dôvodu kvality a množstva.
 
svetelsky-oltar-1.jpg
  rez-module-bottom
orlik

Odber noviniek

forcefetish.netforcefetish.net adultload.ws javslon.com amateur sex mobileadultload.ws javslon.com amateur sex mobile

REZBÁRSTVO.SK

Rezbárstvo.sk je portál, kde nájdete  informácie o nástrojoch, materiáli podujatiach a autoroch. Nedajte sa zmiasť názvom portálu, pretože okrem rezbárstva  sú tu užitočné informácie z viacerých oblastí. V krátkom čase pribudnú nové funkcie v profiloch registrovaných, kde môžete umiestniť svoje videá, fotografie a iné zaujímavosti a to celkom zadarmo. Registrácia trvá len pár minút.

    Pripravujeme

    · Arbortech Mini Grinder
    · Rukoväte dlát
    · Ako sa brúsia dláta
    · Lup, na aký sa nezabudne

 


 

 

Vydáva

A-studio Andrej Irša
Posledná atualizácia: 23. novembra 2018
Vychádza nepravidelne

 

ISSN 1338-3728


 

 

drotaria