Kriedovanie Tlačiť E-mail

Vo výtvarnom poňatí je ako polychrómia chápaný farebný náter nanesený na kriedový podklad. Kriedový podklad je hrubovrsvý prebrúsiteľný náter, kde je pojivom glejová voda (zajačí glej, želatína) v ktorej je naložená jemná šampaňská, alebo boloňská krieda.

Ako niektoré názvy naznačujú, nie je pre začínajúceho výtvarníka ich zaobstaranie jednoduché. Ako vo všetkom i tu existujú alternatívne riešenia, ktoré vôbec nemusia byť zlé. Ako náhradu za zajačí glej môžeme použiť kožný glej ktorý má vyššiu lepivosť ako kostný. Bežne je dostať v predajniach s farbami a lakmi. Väčšinou je dostať vo forme nepravidelných gulôčok o priemere asi 4 mm (perličkový glej). Ak by sme mali možnosť kúpy gleja vo forme šupiniek, volíme radšej šupinky. Glej v hmotnostnom pomere 5 až 9 g / 100 g studenej  vody zalejeme v nádobe (napríklad sklenenej od zaváraniny), a necháme asi 3 hodiny nabobtnať . Obsah tekutiny v nádobe by mal byť do 1/3 pretože musíme rátať s objemom kriedy ktorá sa  bude  ešte pridávať. Kriedu môžeme použiť aj obyčajnú – plavenú ktorá je dostať v niektorých predajniach s nátermi. Najprv zahrejeme pripravený glej v nádobke. Glej sa nesmie zahrievať priamo na zdroji tepla ani nesmie zovrieť, preto zohrievame vodu v inej nádobe a do tejto vložíme spomenutú nádobku s glejom a teplý ho miešame do úplného rozpustenia. Do vzniknutej tekutiny (ešte teplej) pomaly sypeme v malých dávkach kriedu, ktorá volne padá ku dnu a usadzuje sa. Pozor – NEMIEŠAME! Miernym poklepávaním podporujeme usadzovanie kriedy. Sypanie ukončíme keď sa začne vytvárať kopček nad hladinou. Naloženú kriedu necháme do druhého dňa odstáť. Potom kriedu znovu zahrievame a poklepávame, aby sa uvolnili bublinky a dostali sa na povrch. Na zníženie povrchového pnutia na hladine sa používa zaliatie liehom (jeden vrchnáčik od nápojov). Týmto spôsobom sa rýchlejšie zbavíme bubliniek a lieh sám v priebehu ďaľšieho zahrievania vyprchá. Ak sa nám vytvára nad zaliatou kriedou „jazierko“,  toto zlejeme a ak už na povrch nevystupujú bublinky, obsah zamiešame. Pred aplikovaním kriedy na povrch dreva, tento najprv upravíme náterom glejovej vody. Glejová voda by mala byť o jeden hmotnostný diel silnejšia ako sme použili pri príprave glejovej vody do kriedy, inak je postup úplne rovnaký. Po nanesení glejovej vody na povrch dreva nános necháme zaschnúť. Po zaschnutí môžeme nanášať kriedu. Zahriaty náter nanášame na pripravený predmet v hrubej vrstve, nevraciame sa na nanesené plochy. Ďaľší nános aplikujeme na ešte vlhký predchádzajúci. Vrstvy kriedy v jednom pracovnom postupe môžu byť maximálne tri. Množstvo pripravovanej kriedy miešame v závislosti od predpokladanej spotreby, pretože zarobená krieda má trvanlivosť približne 3 dni (uskladnením v chladničke ju predĺžime asi na jeden týždeň). Keď začne zapáchať, alebo plesnivieť- je neupotrebiteľná. Kriedou upravený povrch sa po vyschnutí prebrúsi ručne jemným šmirglom. Upravenie savosti kriedy pred farebným náterom sa môže urobiť zasa glejovou vodou, riedkym šelakom a pokiaľ sa nejedná o starožitný predmet, tak je prípustný na tento účel určený prípravok na úpravu savých podkladov z bežnej predajnej siete.

Vlastné farbenie povrchu je už vecou vkusu, schopností namiešania odtieňov, výberu vhodného prípravku. Olejové a temperové farby sú dostať v základných i rozsiahlych sadách a v niektorých predajniach aj samostatne či na objednávku. Z domácich zdrojov  však môžeme použiť niekoľko osvedčených receptúr o ktorých bude ešte zmienka.
Sample Image
Sample Image
Sample Image
Kontrast, alebo naopak zosúladenie farieb má za úlohu vyvolanie pocitov. Obrazy autora Stana Trepáča sú v tomto prípade osadené v autorských rámoch Andreja Iršu v farebnom súlade. Farba je v niekoľkých vrstvách aplikovaná na kriedový podklad.
 
svetelsky-oltar-2.jpg
  rez-module-bottom
orlik

Odber noviniek

forcefetish.netforcefetish.net adultload.ws javslon.com amateur sex mobileadultload.ws javslon.com amateur sex mobile

REZBÁRSTVO.SK

Rezbárstvo.sk je portál, kde nájdete  informácie o nástrojoch, materiáli podujatiach a autoroch. Nedajte sa zmiasť názvom portálu, pretože okrem rezbárstva  sú tu užitočné informácie z viacerých oblastí. V krátkom čase pribudnú nové funkcie v profiloch registrovaných, kde môžete umiestniť svoje videá, fotografie a iné zaujímavosti a to celkom zadarmo. Registrácia trvá len pár minút.

    Pripravujeme

    · Arbortech Mini Grinder
    · Rukoväte dlát
    · Ako sa brúsia dláta
    · Lup, na aký sa nezabudne

 


 

 

Vydáva

A-studio Andrej Irša
Posledná atualizácia: 23. novembra 2018
Vychádza nepravidelne

 

ISSN 1338-3728


 

 

drotaria