Drsnenie povrchu Tlačiť E-mail
Drsnenie povrchu dreva sa používa z troch dôvodov. Je to pre zvýšenie pevnosti lepeného spoja, na lepšie prilnutie náteru  (nástreku), alebo pre výsledný vizuálny efekt.

Prvý spôsob sa robí u konštrukčných spojov. Hladko opracované plochy niektorých drevín (napr agát, jaseň) majú nízku nasiakavosť, teda neprijímajú dobre lepidlá. Spoj je teda takýmto spôsobom oslabený. Rozrušenie stykových plôch umožňuje vniknúť lepidlu hlbšie do štruktúry materiálu a tým zvýšiť aj výslednú pevnosť lepeného spoja. Drsnenie povrchu sa prevádza ostrým predmetom, rašplou, alebo brúsnym papierom s brubším zrnom.
Obdobne je to aj pri drsnení povrchu pre aplikáciu náteru. Tu je však potrebné zohľadniť aj konečné estetické pôsobenie pri výbere drsniacebo média. Povrch by mal byť jemne až mikroskopicky drsný, bez viditelných rýh. Takto pôsobí povrch aj po nanesení náteru dobrým dojmom a je do určitej miery posilnená odolnosť (životnosť) náteru.
Drsnenie plôch z dekoratívnych dôvodov sa používa napríklad pri potrebe zvýraznenia písma, či ornamentálnej výzdoby. Plochy medzi jednotlivými ornamentami, alebo písmenami sú upravené takzvaným „puncovaním“. Jedná sa o rozrušenie povrchu dreva množstvom tupých bodov zhotovených za pomoci špeciálnycn razidiel. Tento efekt sa dá zvýrazniť použitím moridla. Pre vizuálny efekt sa môže materiál drsniť napríklad kartáčovaním či pieskovaním. Tých spôsobov by sa našlo ešte niekoľko, ale stačí vedieť aspoň o týchto pár najrozšírenejších.

Drsniace techniky boli v minulosti vo veľkej obľube. Drsnené plochy erbov, výzdoby zbraní a nábytku sú plné takýchto úprav. Prakticky všetky polychrómované a zlátené sochy majú pod kriedovým základom drsnený povrch. Puncovacie razidlá patrili neoddeliteľne k výbave rezbára, tak ako dláta. V súčasnosti však nenájdete takéto náradie takmer v žiadnej ponuke predajcov či výrobcov dlát. Záujemcovi o použitie tejto technológie nezostáva nič iné ako vyrobiť si potrebné nástroje doma, alebo vymyslieť alternatívu. Aby som pomohol s tými alternatívnymi riešeniami prispejem osobným vkladom.

Na drsnenie povrchu puncovaním sa dá použiť ručná priamočiara píla. Upravíme k tomuto účelu starší pílový list ktorý na konci nabrúsime do hrotu a potom zatupíme tak, aby vznikla drobná oblinka. Po upnutí listu do priamočiarej pílky máme násroj kmitajúci rýchlosťou asi 3000 zdvihov za minútu. Priložením kmitajúceho hrotu k povrchu dreva získame pomerne dobrý nástroj na realizáciu puncovania. Môžeme použiť aj elektrické dláto s nástrojom na tento účel zhotoveným a upnutým namiesto dláta. Tu sú však zdvihy okolo 13 000 kmitov za minútu.
 
svetelsky-oltar-3.jpg
  rez-module-bottom
orlik

Odber noviniek

forcefetish.netforcefetish.net adultload.ws javslon.com amateur sex mobileadultload.ws javslon.com amateur sex mobile

REZBÁRSTVO.SK

Rezbárstvo.sk je portál, kde nájdete  informácie o nástrojoch, materiáli podujatiach a autoroch. Nedajte sa zmiasť názvom portálu, pretože okrem rezbárstva  sú tu užitočné informácie z viacerých oblastí. V krátkom čase pribudnú nové funkcie v profiloch registrovaných, kde môžete umiestniť svoje videá, fotografie a iné zaujímavosti a to celkom zadarmo. Registrácia trvá len pár minút.

    Pripravujeme

    · Arbortech Mini Grinder
    · Rukoväte dlát
    · Ako sa brúsia dláta
    · Lup, na aký sa nezabudne

 


 

 

Vydáva

A-studio Andrej Irša
Posledná atualizácia: 23. novembra 2018
Vychádza nepravidelne

 

ISSN 1338-3728


 

 

drotaria