Materiály


Zákerný prach Tlačiť E-mail
Sample Image Drevný prach je prírodnina. Preto sa sa stretáme často s tvrdením, že s ochranou dýchacieho ústrojenstva a očí to nemusíme „preháňať“. Stačia okuliare, aby sa neprášilo priamo do očí, respirátor zbytočnosť - a je to!... Asi potiaľto by sme to mohli brať s úsmevom ako rovnomenný animovaný rozprávkový seriál dobre známej kutilskej dvojice. Nasledovné riadky však také veselé nebudú. A možno sa týkajú práve Vás...
 
 
Čítať celý článok...
 
Využívanie dreva Tlačiť E-mail
Využívanie dreva sprevádza ľudstvo od kolísky až po hrob. Stavby - chatrč alebo palác by sa bez neho nezaobišli. Dokonca aj tie kamenné potrebovali ku svojmu vzniku drevené lešenie. Iróniou je, že mnohé z nich vďaka drevenej dobývacej technike aj zanikli. Poživeň ohňa, náradie, zbrane, zariadenie príbytku, sane, voz, koč, loď, prvé autá i lietadlá - tu všade figuruje drevo ako jeden zo základných materiálov. Špecifické vlastnosti drevín nám umožňujú široké možnosti použitia. Na kúrenie sú vhodné dreviny s vysokou výhrevnosťou (smrek, borovica, breza, dub). Letecký modelár siahne po mimoriadne ľahkej balze. Na košíky je vhodné vŕbové prútie. Luky, kopije a poryská sa vyrábali z pružného tisu, jasanu a drienky. Poveternostným vplyvom veľmi dobre odoláva teak, agát, dub, smrek, borovica. Naopak veľmi chúlostivé dreviny sú vŕba, hrab, breza. Pre svoju farbu a textúru je veľmi cenený eben, palisander, mahagón, oliva, orech. Čisté takmer bez krezby sú javor, lipa, bršlen, hruška. Rezbársky sa dobre obrába lipa, dub, orech, bršlen, hruška, čerešňa, topoľ. Výrazné póry má dub, jaseň, padouk, agát. Dobre sa štiepe smrek, jedľa, dub, jelša, vŕba. Jednoducho každé použitie vyžaduje inú drevinu.
Čítať celý článok...
 
Drevo Tlačiť E-mail
Sample ImageSemienko, žaľuď, bukvica, letáčik, ... ak padne do pôdy, možno za prispenia vlahy, slnka a ďalších činiteľov, zakorení a vyklíči. O sto rokov bude hmotnostný nárast niekoľko miliónnásobný. Z malého bezbranného semenáčika bude obrovská pumpa na transport vody a živín z koreňov do každej živej časti mohutného stromu. Koruna bude zachytávať slnečné lúče, ktoré za prispenia oxidu uhličitého a vody, budú vytvárať organické väzby. Tie sú základom produkcie stavebných a zásobných látok stromu.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Čítať celý článok...
 
Technológia spracovania Tlačiť E-mail
Využitie častí stromu
Sample Image
A– PEŇ (spodná časť)
-je najkvalitnejšou časťou. Má najširšie použitie takmer vo všetkých odvetviach kde sa používa drevo. (stavebníctvo, výroba nábytku, umelecké remeslá, výroba dýh)

B– KOREŇ
-spravidla sa za hodnotný materiál nepovažuje. V umeleckých remeslách a pri výrobe exkluzívnych dýh je naopak veľmi cenenou surovinou

C– PEŇ (horná časť)
-menej kvalitná časť kmeňa má použitie zhodné ako v bode A, treba však zohľadniť uzly po konároch

D– HRUBÉ KONÁRE
-sú často prehnuté, drevo je redšie ale pri vhodnom výbere je upotrebiteľné

E– DROBNÉ KONÁRE
-koncový obrast je použiteľný ako palivo, po rozdrvení ako mulč či do dokompostuČítať celý článok...
 
Vzorkovník Tlačiť E-mail

Vzorky dreva majú slovenské názvy, v zátvorke je uvedený český a latinský názov dreviny.

 

 Agát (akát, Robinia pseudoacacia)

 

 

 

 

 

 

 

 Balsa (balsa, Ochroma lagopus)

 

 

 

 

 

 

 

 Bangkirai (bankirai, Shorea obtusa)

 

 

 

 

 

 

  

Čítať celý článok...
 
« ZačiatokDozadu12DopreduKoniec »

Stránka 2 z 2
forcefetish.netforcefetish.net adultload.ws javslon.com amateur sex mobileadultload.ws javslon.com amateur sex mobile

REZBÁRSTVO.SK

Rezbárstvo.sk je portál, kde nájdete  informácie o nástrojoch, materiáli podujatiach a autoroch. Nedajte sa zmiasť názvom portálu, pretože okrem rezbárstva  sú tu užitočné informácie z viacerých oblastí. V krátkom čase pribudnú nové funkcie v profiloch registrovaných, kde môžete umiestniť svoje videá, fotografie a iné zaujímavosti a to celkom zadarmo. Registrácia trvá len pár minút.

    Pripravujeme

    · Arbortech Mini Grinder
    · Rukoväte dlát
    · Ako sa brúsia dláta
    · Lup, na aký sa nezabudne

 


 

 

Vydáva

A-studio Andrej Irša
Posledná atualizácia: 23. novembra 2018
Vychádza nepravidelne

 

ISSN 1338-3728


 

 

drotaria