VÁCLAV KAUTMAN Tlačiť E-mail
V roku 2005 bola v ÚĽUV-e (Bratislave) výstava tvorby „básnika dreva“ Václava Kautmana, ktorá mala pokračovanie v nasledovnom roku aj na pôde Slovenského inštitútu v Prahe. Pretože dielo tejto výraznej osobnosti je neprehliadnuteľným míľnikom slovenskej výtvarnej tvorby (s osobitým významom pre rezbársku obec), bolo len otázkou času, kedy sa s ním stretneme aj na stránkach Rezbárstva.

Čítať celý článok...
 
IVAN TOMEŠ Tlačiť E-mail
 Dej života Ivana Tomeša sa začal odvíjať 26. augusta roku 1925 v Senici. Pochádzal z robotníckej rodiny, zo šiestich detí. V tom istom roku odišla rodina do Francúzska. Rodičia odišli za prácou, bola nezamestnanosť. Vo Francúzsku Ivan Tomeš začal robiť prvé kroky, tam začal chodiť to školy a ukončil šesť tried. Detstvo - to bolo predmestie Paríža, pozoro­vanie pouličných maliarov, tak typických pre toto mesto.
 
 
 
 
 
Čítať celý článok...
 
GUSTAV ADOLF WEISZ Tlačiť E-mail
 Osobnosť Gustava Adolfa Weisza je v súčasnosti pomerne málo známa. Údaje o jeho živote a tvorbe sa v literatúre nachádzajú len ojedinele. Výnimkou je Slovenský biografický slovník, vydaný v Martine v roku 1984, zväzok VI., str. 356, kde je uvedené: Weiss (vl.m.Bielinski) – rezbár a pozlacovač. Barón poľského pôvodu. Manželka rodená Westerová, syn Gustáv Adolf – rezbár.
Gustav Adolf Weisz je osobnosť, ktorá si zaslúži väčší priestor v našich dejinách. Predovšetkým výsledky jeho práce a aktivity jeho syna pri finančnej výpomoci svojim rodákom si zaslúžia pozornosť súčasníkov.

 

Čítať celý článok...
 
JOZEF PEKARA Tlačiť E-mail

Kto by nepoznal Slovenský betlehem. Menej sa vie o jeho autorovi. Dokonca aj vo farebnej skladačke SLOVENSKÝ BETLEHEM ktorú si môžete zakúpiť v Rajeckej Lesnej sa na majstra akosi "pozabudlo" a je tam spomenutý len ako "Majster Pekara", teda bez plného mena a životopisných údajov...

Rezbár Jozef Pekara  sa narodil 15.6.1920 v Borskom Petre, býval v osade Šuja pri Rajci a  neskôr v Rajeckých Tepliciach, kde 5.1.2005 zomrel.
Výber profesie nebol náhodný. Vzťah k drevu a práci s ním mal Jozef Pekara už od detstva. Neboli to však len okolité lesy  a rezbársky silný región, ktoré nasmerovali profesnú cestu tejto výraznej osobnosti. Jeho otec bol debnár a aj starší brat Ján pracoval ako rezbár. Sám začal používať dláta ako desaťročný...

Čítať celý článok...
 
« ZačiatokDozadu12DopreduKoniec »

Stránka 1 z 2