FRANTIŠEK GAJDA Tlačiť E-mail
Sample ImageTož, pojďte dál... Tak vítajú manželia Gajdovci návštevníkov. V Strážnici na Morave je to celkom bežné, lenže u Gajdovcov sú návštevy častejšie ako v ktorejkoľvek inej domácnosti... Dom pod Skalickou bránou na Žerotínskej ulici je príbytkom široko-ďaleko známeho rezbára Františka Gajdu.

František Gajda sa narodil 10. 3. 1935 v Strážnici. Po ľudovej škole sa vyučil za inštalatéra a rozšíril si vzdelanie diaľkovo v odbore technológie strojárenstva. Rezbárskou prvotinou je betlehem, ktorý začal vyrezávať ako desaťročný, ale dokončil ho o 25 rokov neskôr. Intenzívnejšie sa teda začína zaoberať rezbárstvom už ako zrelý muž. Za posledných tridsaťpäť rokov mal 26 samostatných výstav, viac ako 150 spoločných, 150 besied a predvádzaní. 
Čítať celý článok...
 
ALOJZ MACHAJ Tlačiť E-mail

Sample ImageNa slovenskej rezbárskej scéne sa pred pár rokmi objavilo meno Alojz Machaj. Meno je teraz známe širokému okruhu ľudí, avšak málokto vie ako sa to začalo.

Alojz Machaj sa narodil 13.8.1943 v dedine Ústie nad Priehradou. Rodina Machajovcov sa však musela v roku 1946 vysťahovať z dôvodu výstavby Oravskej  priehrady. Machaj prežil detstvo na Žitnom ostrove, od roku 1953 žije na Záhorí. Tento kraj sa mu stal domovinou, tu si našiel manželku. Po svadbe (1970) sa im narodil syn Martin (1973), ktorý je mimochodom významným slovenským fotografom. Manželka ako právnička, Lojzo ako absolvent drevárskej priemyslovky videli ideálne podmienky pre profesijný rast v Bratislave, pričom nezanevreli na Plavecký Štvrtok, ktorý je ich druhým domovom. Toľko v krátkosti k rodinným koreňom a teraz sa vrátim k Alojzovi Machajovi, ako výraznej osobnosti slovenského rezbárstva.

Čítať celý článok...
 
VLADIMÍR MORÁVEK Tlačiť E-mail

Sample ImageMenšia postava, silná motorová píla, veľké pracovné nasadenie inak kľudného, až pohodového človeka - takto pozná Vlada Morávka nejeden rezbár, či náhodný návštevník sympózia...

Vladimír Morávek sa narodil 4.1.1949. Matematická náhoda, že každá číslica v dátume je dvakrát neznamená, že aj nasledovná životná cesta bola syntézou náhod. Práve naopak. Vlado (ako mu po párročnej známosti aj napriek vekovému rozdielu môžem hovoriť), je zaujímavou a cieľavedomou osobnosťou odhodlanou urobiť potrebný krok. Prvým veľkým krokom  formujúcim osobnosť budúceho výtvarníka bolo absolvovanie Strednej školy umeleckého priemyslu v Bratislave v odbore fotografia. Odchod z dobre poznanej rodnej hrudy ktorá bola pre nejednu rodinu na Záhorí akousi oázou istoty, nezakončil v Bratislave. Tento krok bol pre Vlada ešte stále malý.

Čítať celý článok...
 
« ZačiatokDozadu12DopreduKoniec »

Stránka 2 z 2