Doporučená literatúra Tlačiť E-mail

Sample Image
Rudi Wagenführ
Dřevo - obrazový lexikon
Grada Publishing a.s. Praha 2002
Celofarebná, 348 strán, 240x170
Vynikajúca príručka s veľkými a vernými reprodukciami 252 druhov driev. Veľkým plusom sú všetky používané názvy drevín (medzinárodné, hovorové dokonca i nesprávne označenia). V stručnom a jasnom výklade sme zoznámení s poznávacími znakmi, podobnosťou s inými drevinami, lokalitami výskytu a ťažby. Pre spracovateľa sú užitočné doporučenia ako jednotlivé dreviny pripraviť na uskladnenie či spracovanie. Výraznou nevýhodou je, že kniha prekladom z nemčiny stratila abecednú prehľadnosť a ďalšou nevýhodou  je vyššia cena.


Sample Image
Martin Patřičný
Dřevo krásných stromů
Grada Publishing a.s. Praha 2005
Celofarebná, 144 strán, 290x210
Kniha plná príbehov a citu pre výnimočný materiál, akým drevo nepochybne je. Text knihy je prijateľný pre širokú vrstvu čitateľov, pričom neutrpela vzdelávacia hodnota. Chcete vedieť ako vyzerá javor ako strom, ako drevo v rôznych rezoch, či ako výrobok? Alebo dub, lipa, či agát? Dozviete sa základné i špecifické vlastnosti drevín. Ako nevýhodu by som mohol uviesť, že kniha sa číta  jedným dychom...


Sample Image
Pavel Udržal, Stanislav  David, Miroslav Císař
ŘEZBÁŘSTVÍ
SNTL n.p. Praha 1989
192 strán, 205x145

Prehľadná príručka so zameraním na materiál, nástroje, technologické postupy presahujúce hranice rezbárstva... Kniha je staršieho dáta ale nestratila na obsahovej kvalite. Ak sa k nej dostanete napríklad v antikvariáte, nenechajte sa od kúpy odradiť mäkkou väzbou, menej kvalitným papierom či absenciou farebných fotografií. Je to dobrá kniha a iné nedostatky budeme hľadať ťažko.


Sample Image
Marek Minář
Řezbářství
Grada Publishing a.s. Praha 2005
264 strán + 12 strán príloha, 230x215

Ukážková koncentrácia vedomostí v podaní autorových peroviek doplnených textom. Rezbárstvo rôznych dôb a kontinentov, materiály, nástroje pracovné postupy. Jednoducho kniha ktorá zaplnila pomyselnú dieru v literatúre tohto druhu, a ktorá sa dočkala zaslúženého takmer okamžitého reprintu. Knihe by sa dala vytknúť farebná obrazová príloha ktorá prezentuje len rezbárstvo dôb minulých a vzorník dreva je tmavý a prekrytý „zlatou fóliou“.


Sample Image
Vojtech Baláž
Rezbárstvo
ÚĽUV Bratislava 2001
Celofarebná 32 strán, 210x210

Pre mnoho nedostatkov môžeme knižočku charakterizovať ako svojskú výpoveď zručného a v istom smere i skúseného remeselníka. No a skutočne začínajúci rezbár predsa len nájde za prijateľný peniaz  kúsok toho, čo hľadá. Kladne sa môžem vyjadriť ku grafickej úprave na kriedovom papieri i k dobre mienenému zámeru vydavateľa.


Sample Image
Heřman Kotrba
Návšteva u rezbára
Alfa Bratislava 1991
160 strán, 205x145

Rezbár a reštaurátor Heřman Kotrba je v tejto príručke sprievodcom, ktorý odpovie takmer na všetky otázky záujemcu o rezbárstvo, dokonca i tie nevyslovené. Že sa jedná o majstra majstrov dokazuje i to, že autor sa podielal na reštaurovaní gotického oltára Majstra Pavla v Levoči a iných významných diel. Tiež napísal doposiaľ neprekonanú knihu Třísky z dílny řezbáře ktorá je veľmi žiadanou, cenenou  ale zároveň nedostupnou knihou.

Sample Image
Eva Medková, Andrea Bohmannová
Starožitný nábytek (údržba a opravy)
SNTL n.p. Praha 1985
264 strán, 210x145

Ten kto sa neuspokojí s priemernosťou, potrebuje vedomosti. Tu ich máte. Ak dokážete praktikovať aspoň časť tejto koncentrovanej príručky, získate pevný základ budúcej stavby. Opisy pracovných postupov, receptúry a užitočné rady... Ako nevýhodu by som uviedol, že niektoré zo spomenutých prípravkov a receptov sa už nevyrábajú, zmenil sa názov, alebo  bol výrobok nahradený iným.


Sample Image
Václav Hájek
Pracujeme se dřevem
Svoboda –Libertas Praha 1993
370 strán, 210x150

Nástroje, materiály, postupy. Ako spájať drevo, ako správne riešiť konštrukčné spoje, zadlabať zámok, čalúniť či zasklievať a mnoho ďalších potrebných vedomostí nájdete v tejto staršej knihe.
Nik učený z neba nespadol a kto nepozná abecedu, nevie čítať. Abecedou drevára je poznanie základných postupov uvedených v knihe. Kniha však má niekoľko konkurenčných titulov (a dobrých), takže výraznejšie ju chváliť nebudem.


Sample Image
András Szunyoghy, György Fehér
Anatomie pro výtvarníky
Slovart, s.r.o., Praha 1999
604 strán, 325x270

Detailné rozkreslenie ľudského tela. Svaly, šľachy kosti aj najmenšie kostičky. Ako vyzerajú oko, ústa, nos, aké pravidlá dodržiavať pri ich kreslení. Okrem človeka si tu môžete naštudovať anatómiu jedenástich zvierat v pokoji i pohybe. Detaily kostičiek však ocení skôr študent medicíny, alebo veterinár. Výtvarník by skôr privítal napríklad anatómiu dieťaťa v rôznych štádiách vývoja a tá v tejto knihe chýba.


Sample Image
Jozef Zrzavý
Anatomie pro výtvarníky
SZN, n.p., Praha 1957
432 strán, 295x210

Táto kniha anatómie sa zaoberá podrobne nielen postavou muža a ženy, ale i vývojovými fázami detí. Podrobne sa zaoberá štúdiom mimiky a postáv s neštandartnou postavou. Ako kniha výnimočných kvalít sa dočkala niekoľkých vydaní (ktoré majú rozdielny obsah aj obal). Vo všetkých vydaniach je však jedinečná a možno ju len doporučiť.


Sample Image
Allan Kraayvanger
Kreslíme postavu
Svojtka & Co, Praha 2005
160 strán, 210x165

Kniha je zameraná viac na techniku kresby. Ale výtvarník sa naučí anatómiu len opakovaným kreslením... Ako vnímať priestor, ako kresliť čiaru – linku. Svetlo, tiene, postava v pohybe, rýchla skica... Toto všetko v ideálnej miere kresby a sprievodného textu. Aj táto kniha má však konkurenciu v iných knihách a záleží na vás ktorej dáte prednosť.Sample Image
Vladimír Vaclík
KDO JE KDO mezi betlemáři na konci 20.století
OFTIS s.r.o., Ústí nad Orlicí 2000
100 strán, 210x150

Brožovaná knižočka s adresárom českých a moravských betlehemárov, zberateľov betlehemov a inštitúcií ktoré sa akýmkoľvek spôsobom podielajú na rozvoji, alebo dokumentácii betlehemárstva. Kažká položka popisuje autora , motiváciu, výstavy, publikácie. Táto publikácia je výsledkom práce skúseného autora, etnografa a napriek odvolaniu sa na „prvý pokus“ tohto druhu je to dielko hodné povšimnutia, hlavne odbornou verejnosťou.


Sample Image
Vladimír Vaclík
Co nevíte o betlémech
OFTIS s.r.o., Ústí nad Orlicí 2003
216 strán, farebná príloha +CD, 230x165

Táto kniha bola vydaná na počesť sedemnásteho svetového betlehemárskeho kongresu UN-FOE-PRAE v Hradci Královom v roku 2004. Dejiny betlehemárstva, rozšírenie, významní belehemári, materiály, spracovanie betlehemov, pohnútky k tvorbe, zbierky... Jednoduho vysokokvalitný materiál k štúdiu tohto fenoménu, ktorý má možno väčší význam ako kontroverzný kongres.


Sample ImagePRINCIP THONET  -  Od ohýbaného dřeva k trubce
Kolektiv
Germanischen Nationalmuseums 1990
264 strán, 270x215

Ohýbaný nábytok poznáme. Ale ako sa to  začalo? Zaujímavá kniha (katalóg k výstave) objasní zopár tajomstiev.


Sample Image

Objednajte si časopisy:

Remeslo, umenie,dizajn tvrťročník venovaný uvedeným odvetviam.
56 strán, formát A4.
(Vydáva ÚĽUV)

Objednávky:
Táto adresa je chránená pred robotmi nevyžiadanej pošty. Ak ju chcete vidieť, musíte mať povolený JavaScript.
ČR: Táto adresa je chránená pred robotmi nevyžiadanej pošty. Ak ju chcete vidieť, musíte mať povolený JavaScript.