Remeslá
Život na špagátiku Tlačiť E-mail

Formy bábkového divadla boli v minulosti rôzne. Maňuškový typ (rukavicové bábky), bábky bez zavesenia na spôsob v kĺboch ohybných bábik, jednoduché figúrky nasadené na palici, visiace na drôte a tieňové bábky boli súčasťou niekoľkých kultúr.
Čítať celý článok...
 
Rozdelenie remesiel (činností) Tlačiť E-mail

Zamysleli ste sa niekedy nad tým, aký kľúč použiť pri rozdelení remesiel? Podľa platnej legislatívy, podľa materiálového zamerania, podľa sortimentného delenia...? Že je tých možností toľko? Tých otáznikov je v tomto smere oveľa, oveľa viac. Pozrime sa teda na problematiku bližšie...

 
Čítať celý článok...
 
Řezbářská výzdoba současných a historických smyčcových hudebních nástrojů Tlačiť E-mail
Řezbářská výzdoba v dnešní  houslařské praxi

 V současnosti je houslařství chápáno jako uměleckořemeslná profese, která se zabývá výhradně výrobou houslí a ostatních smyčcových hudebních nástrojů houslového typu (violy, violoncella, popř. kontrabasy).  Pokud hovoříme v této souvislosti o "moderních" či "současných" smyčcových nástrojích, je nutné si uvědomit, že i tyto existují v relativně ustálené podobě již několik staletí. Je až s podivem, jak je tato staletími vykrystalizovaná podoba smyčcových nástrojů nadčasová a housle jsou od dob pozdní renesance prakticky neměnné. Ideálem zvuku i uměleckého zpracování houslí jsou stále nástroje starých italských mistrů, Stradivariho, Guarneriho, Amatiho a dalších.
Čítať celý článok...
 
Poselství dřeva Tlačiť E-mail
obálka V minulom roku (2007) bola vydaná vo vydavateľstve Golempress  zaujímavá publikácia Václava Šplíchala, Marie Otavovej a kolektívu ďalších autorov „Poselství dřeva“. Bez nadsádzky sa dá o tejto knihe povedať,  že je trefou do čierneho. Kniha je výnimočná nie len tématickým zámerom, formátom (A 4), ale aj spracovaním. Táto populárno-náučná publikácia  môže poslúžiť ako slovník, encyklopédia či ako metodická príručka k odbornej práci. Práve precízne delenie a široký záber jednotlivých položiek robia z tohoto prameňa jedno z najkomplexnejších diel aké nemá v súčasnej dobe pararelu. Takmer neuveriteľné je, že kniha nebude samostatným tématickým mílnikom, ale je prvou z edície trinástich žánrovo uzavretých dielov.

Čítať celý článok...
 
« ZačiatokDozadu12DopreduKoniec »

Stránka 1 z 2